Ministarstvo za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Srpske počelo je registrovanje studenata, koju studiraju u inostranstvu. Na internet stranici Ministarstva objavljen je upitnik, na osnovu kojeg studenti mogu da ostvare pravo na besplatno testiranje na kovid-19.

Već dva mjeseca Nataša Stojnić nije kročila na Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, gdje studira elektrotehniku.

– Već sljedeće nedjelje bi trebalo da počne nadoknada laboratorijskih vježbi. Međutim, profesori svakako imaju razumijevanja za nas koji smo van granice i svjesni su da mi možda nećemo moći stići na te prve termine – izjavila je Stojnićeva.

Pratiti predavanja putem onlajn platformi prošlo je uglavnom bezbolno, ali ispitni rokovi već su zakazani.

– Plan je da do kraja maja održimo prvi rok koji je aprilsko martovski rok. To je manji broj studenata, a da redovno krenemo 1. juna i do 20. jula da završimo dva ispitna roka – izjavio je Ljubodrag Savić sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

Srbija je odlučila da 1. juna otvori granicu za državljane BiH, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Albanije. To ipak ne znači prelazak granice samo sa pasošem.

– Ali sada će biti otvorene ove granice i oni će za ove četiri zemlje moći da prolaze bez bilo kakvih potvrda, uz negativan test na virus korona – izjavio je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.

Јer svi ostali koji žele u Srbiju, moraju da se jave ambasadi ili konzulatu Srbije u svojoj zemlji i zatraže potvrdu od nadležne komisije. Kako će procedura izgledati u praksi, Nataša Stojnić kaže, nije uspjela da sazna.

– Mi koliko smo informisani, taj proces se tek usvaja. Dakle, još ništa nije zvanično, kad, kako, da li ćemo se morati najavljivati za to testiranje i kako će to sve tačno da bude – rekla je Stojnićeva.

Prema saopštenju resornog Ministarstva, studenti koji žele da ostvare pravo na besplatno testiranje na kovid- 19, radi odlaska na fakultet, u ovom slučaju u Srbiju, treba da popune upitnik objavljen na njihovoj internet stranici.

Lica koja su evidentirana putem ovog upitnika dužna su, prilikom testiranja koje će blagovremeno biti najavljeno od strane Instituta za javno zdravstvo, popuniti dodatni formular i predočiti identifikacioni dokument (ličnu kartu) – navode iz Ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske.

Pravo na testiranje ostvaruje se jednokratno, i to uz dokaz o studentskom statusu. Procjenjuje se da samo u Srbiji studira oko 10.000 studenata iz Srpske.

Svi koji žele povratak na studije trebalo bi da budu testirani u Institutu za javno zdravstvo, koji bi tek trebalo da pripremi protokol testiranja.

Foto: rtrs.tv/Ilustracija

Izvor: RTRS

Prethodni članakSrpska uspješno odgovorila na izazove; U zdravstvo uloženo više od 100 miliona KM (FOTO)
Naredni članakVišković: Građani će izreći najveću kaznu neodgovornim pojedincima