Teorija zavjere ili osnovana sumnja koja zahtijeva odgovor? Na toj liniji dijele se oni koji vjeruju da su priče o povezanosti 5G mreže i koronavirusa potpuno besmislene i oni koji su uvjereni da tu nešto, ipak, ima.
Ono što je sigurno je da se ta priča raširila svijetom brzinom koju omogućava 5G mreža. Ne postoji zemlja u svijetu u kojoj se o tome ne polemiše, a mnogi su sa riječi prešli i na djela. Od protesta do paljenja baznih stanica ove mreže u Velikoj Britaniji, Holandiji i drugim zemljama.
“5G mreža je prirodan nastavak dosadašnjih tehnologija, ima evolutivni i revolucionarni dio. Evolutivni jeste da će biti većih brzina, zato što će se koristiti novi spektar. Sa druge strane, 5G tehnologija donosi neke nove tehničke mogućnosti koje do sada nisu bile dostupne sa novim tehnologijama”, rekla je za Jutro Prve TV Natali Delić, diplomirani inženjer elektrotehnike.
Kako je objasnila na primjeru zdravstvenog sistema, u nekim udaljenim lokacijama nema mogućnosti da se pristupi najboljoj njezi i najadekvatnijim stručnjacima, a to bi moglo da se riješi tako što bi sa jednog mjesta ljekari mogli da urade dijagnostiku i pruže neophodnu pomoć zahvaljujući novoj tehnologiji.
“U ovom momentu ima preko 40 zemalja koje su počele da implementiraju 5G mrežu, a ima preko 120 zemalja koje su u procesu pripreme za puštanje 5G mreže”, naglašava Delićeva.
Izmišljanja teoretičara zavjere
“To su teoretičari zavjere lansirali i to je toliko besmisleno. Izmišljalo se da je u Vuhanu najgušća takva mreža, a tamo 5G praktično ni ne postoji. Ove tehnologije postoje 30 godina. Postoji mnogo stotina istraživanja, od kojih velika većina nije ukazala na moguću vezu između 2G, 3G, 4G i zdravlja uopšte”, ističe epidemiolog dr Zoran Radovanović.
“Međutim, bilo je istraživanja u Švedskoj i Francuskoj, pa je ispalo da oni koji manično drže prislonjen telefon na uhu imaju veću mogućnost da dobiju dva benigna tumora i jedan maligni tumor”, kaže on.
Dodao je i da je Međunarodna konferencija za izučavanje raka mobilni telefon stavila na listu mogućih kancerogena, jer ova istraživanja nisu mogla da budu ignorisana, ali nisu mogla ni da budu potvrđena.
Sa 5G tehnologijom je stvar u tome što je pomjerena ka višim frekvencijama i manjim talasnim dužinama. Tu postoji samo termalni efekat. Ako je uključen taj aparat, vidjećete i sami da će da se ugrije, kaže Radovanović.
Sledi široka primjena, htjeli mi to ili ne
“Kad se okrenemo u prošlost, nijedna nova tehnologija nije odbačena zbog labavih sumnji. To jeste izazov, to je snažan tehnološki napredak. U odsustvu čvršćih dokaza da je to štetno, mislim da će narednih godina to biti široko primijenjivano, htjeli mi to ili ne”, zaključio je.
Kako je Delićeva objasnila, što smo dalje od bazne stanice, imamo slabiji signal. Tada telefon mora da zrači jače da uspostavi komunikaciju. Ako bismo imali veću i gušću mrežu baznih stanica, uređaj će da zrači manje. “Ovo je zakon fizike, tako jednostavno stvari funkcionišu”, rekla je.
Takođe, ona je dodala i da nivoi zračenja baznih stanica i mobilnih uređaja su jako strogo propisani i postoje načini kako se to, ne samo provjerava, već i kontroliše.
Foto: Depositphotos, nirutdps
Izvor: B92