Ministarka za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić rekla je, povodom obilježavanja Međunarodnog dana planete Zemlje, da su klimatske promjene jedan od najvećih izazova za čovječanstvo,te da je BiH, prema podacima Svjetske banke, zbog uticaja klimatskih promjena i globalnog zagrijavanja u posljednjih 30 godina pretrpjela direktnu materijalnu štetu od 841 milion dolara.
Ona je rekla da su vremenskim ekstremima i prirodnim katastrofama izloženi i ovi prostori, te da je BiH, prema podacima Svjetske banke, zbog uticaja klimatskih promjena i globalnog zagrijavanja u posljednjih 30 godina pretprpjela direktnu materijalnu štetu od 841 milion dolara.
Golićeva je navela da zbog uticaja klimatskih promjena i njenih ekstrema posljedice trpe brojni sektori – od poljoprivrede i vodoprivrede, do industrije, turizma i zdravstva, saopšteno je iz resornog ministarstva.
Golićeva je podsjetila da zbog topljenja polarnih ledenih santi raste nivo mora i okeana, te da su sve češće ekstremne vremenske pojave – intenzivnije suše i poplave, kao i pojava oluja i uragana gdje ih ranije nikada nije bilo.
Ona je naglasila da je danas, u vrijeme pandemije virusa korona, pitanje brige za zdravlje čovjeka aktuelizovalo i pitanje zdravlja planete.
Podsjećajući na vijesti iz raznih dijelova svijeta da je zbog nižeg nivoa saobraćaja i industrijskih aktivnosti usljed pojave virusa smanjeno zagađenje, Golićeva je upitala da li će civilizacija, kada aktuelna situacija prođe, moći da zadrži ove pozitivne promjene?
Golićeva je konstatovala da je Republika Srpska spremna da sistemski rješava ekološke probleme i učestvuje u regionalnim i globalnim aktivnostima koje doprinose rješavanju klimatskih izazova.
Ona je navela da Ministarstvo, kao kontakt tačka za Konvenciju o klimatskim promjenama za BiH, radi na uspostavljanju efikasnih mehanizama finansiranja adaptacije na klimatske promjene, kao i na brojnim projektima na tom planu.
– U toku je izrada Četvrtog nacionalnog izvještaja prema UNFCCC-u i intenzivno se radi na ažuriranju Strategije nisko-karbonskog razvoja i prilagođavanja na klimatske promjene BiH, koja će u obzir uzeti nove ciljeve do 2030. godine, a čime se stvaraju preduslovi za buduća bespovratna sredstva za razvoj tehnologija sa niskim emisijama – navela je Golićeva.
U saopštenju je navedeno da su prioriteti resornog ministarstva usmjereni na praktičnu primjenu mjera zaštite prirodne sredine, uspostavljanje sistema upravljanja otpadom i rješavanje problema prerade svih vrsta otpada, zatvaranje nelegalnih deponija, manje korištenje plastičnih kesa, unapređenje kvaliteta vazduha i adaptaciju na klimatske promjene kroz unapređenje energetske efikasnosti.
– Ministarstvo u dostizanju strateškog cilja čiste i zdrave životne sredine treba podršku i pomoć svih stanovnika Srpske, civilnog društva, privredne, naučne i stručne javnosti i medija – poručili su iz resornog ministarstva.
Foto: rtrs.tv
Izvor: SRNA