U opštinama sa srpskom većinom u Federaciji BiH oštro su reagovali na izjavu hrvatskog člana Predsjedništva BiH Željka Komšića da je u tom entitetu bolja situacija nego u Srpskoj.
U Drvaru, Bosanskom Petrovcu i Bosanskom Grahovu ističu da od federalnih vlasti ni ranije nisu dobijali pomoć, ali ni sada, u jeku epidemije.
Srbi povratnici u Federaciji kažu da žive na ivici egzistencije. Pitaju – Ako je, kako Komšić kaže, u Federaciji bolja situacija, zašto Srbima u tom entitetu pomažu samo Srpska i Srbija?
– Stanovništvo Bosanskog Petrovca je još uvijek opterećeno elektrifikacijom, vodosnabdijevanjem, osnovnom putnom infrastrukturom… Ovdje je 60 odsto starija populacija i veliki broj njih se nalazi u stanju socijalne potrebe. Ljudi nailaze na razne probleme, tako da ne razmijem uopšte zbog čega Komšić izjavljuje tako nešto – kaže Dejan Prošić, načelnik Bosanskog Petrovca.
Milorad Gligić, načelnik opštine Bosansko Grahovo, ističe da raspodjela sredstava sa federalnog nivoa nije realna i da Srbi povratnici u Federaciji dobijaju samo mrvice kolača, dok se njihova prirodna bogatstva eksploatišu i time pune budžete.
Iz Odbora za zaštitu Srba poručuju da je Komšić izabran sa teritorije Federacije i da treba da brine o tom entitetu.
– On treba da misli o FBiH. Nije relevantan da priča o bilo čemu što se tiče Republike Srpske. On je javno govorio da Srpska treba da nestane – naglašava Đorđe Radanović, predsjednik Odbora.
Za razliku od pomoći iz Srpske i Srbije, ističu, ona koja stiže sa federalnog i kantonalnog nivoa u jeku epidemije virusa korona, je simbolična.
– Opština Drvar se oslanja sama na sebe i na samoorganizaciju, s obzirom da do sad nismo dobili apsolutno nikakvu pomoć ni od strane kantona ni od strane Federacije – kaže načelnica ove opštine Dušica Runić.
U federalnim opštinama sa srpskom većinom kažu da je sistem u tom entitetu postavljen tako da ove opštine ni po kakvim kriterijumima ne mogu da učestvuju u raspodjeli bilo kakve pomoći i da su svi javni pozivi prilagođeni onima koji ih sačinjavaju.
Foto: rtrs.tv
Izvor: RTRS