Policijska uprava Doboj apeluje na građane da tokom obavljanja proljetnih radova na krčenju zemljišta i uređenju imanja, spaljivanje korova i drugog zapaljivog materijala vrše samo tokom dana, u vrijeme povoljnih vremenskih uslova i na površinama koje se mogu kontrolisati. Pri spaljivanju korova i drugog zapaljivog materijala potrebno je ugasiti ostatke nesagorenih materija, kako bi se spriječilo njihovo raznošenje vjetrom i pojava nekontrolisanog gorenja.
Radi sprečavanja nastajanja šumskih požara, našim sugrađanima preporučujemo da ne stvaraju divlje deponije smeća, da ne vrše spaljivanje ostataka žitarica i spaljivanje drvenog otpada unutar ili u blizini šumskih kompleksa i zasada gdje, usljed nekontrolisane vatre može doći do šumskog požara i požara na otvorenom prostoru, koji mogu ugroziti ljudske živote i imovinu građana.
Podsjećamo građane da u slučaju nekontrolisanog širenja vatre ili uočavanja požara odmah obavijeste nadležnu vatrogasnu jedinicu na dežurni broj – 123, nadležnu policijsku stanicu na dežurni broj – 122 ili Centar za obavještavanje na broj -112.
Zakonom o zaštiti od požara koji je stupio na snagu u novembru 2019. godine definisana je novčana kazna od 100 KM do 1.000 KM za prekršaj fizičkom licu koje pali korov i drugi poljoprivredni otpad, bez prethodnog obavještavanja vatrogasno-spasilačke jedinice i ne preduzme sve neophodne radnje u cilju sprečavanja širenja vatre.
U toku 2020. godine, sredinom mjeseca februara prilikom paljenja niskog rastinja na području opštine Modriča tjelesne povrede je zadobilo jedno lice starije životne dobi, dok su tokom 2019. godine, prilikom uređenja poljoprivrednih površina paljenjem korova smrtno stradala četiri lica takođe starije životne dobi (Teslić -1, Doboj -2, Brod – 1).
Policijska uprava Doboj će u okviru svojih nadležnosti preduzimati zakonom propisane mjere i radnje protiv lica koja su izazvala požar i na taj način ugrozili zdravlje ljudi i njihova materijalna dobra.
Foto: vladars.net
Izvor: Policijska uprava Doboj