Osiguranici Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje /PIO/ Republike Srpske koji u toku ove godine ispunjavaju uslove za sticanje prava na starosnu penziju treba da se obrate u poslovnicu Fonda, prema mjestu prebivališta, radi kompletiranja dokumentacije i uređenja podataka potrebnih za predstojeći postupak rješavanja tog prava.

U obavještenju koje je upućeno na kućne adrese 6.221 osiguranika navedeni su uslovi pod kojim osiguranik, muškarac ili žena, u ovoj godini može ostvariti pravo na starosnu penziju, saopšteno je iz Fonda PIO Republike Srpske.

Pravo na starosnu penziju žena ima sa navršenih 65 godina i 15 godina staža osiguranja, 58 godina i četiri mjeseca života i 40 godina penzijskog staža, te sa navršenih 56 godina i četiri mjeseca i 35 godina staža osiguranja.

Muškarac pravo na starosnu penziju stiče sa 65 godina i 15 godina staža osiguranja, te sa 58 godina i četiri mjeseca života i 40 godina penzijskog staža.

U obavještenju se naglašava da se osiguranici pozivaju isključivo s ciljem prikupljanja dokumentacije i nedostajućih podataka u Matičnoj evidenciji osiguranika, u namjeri da postupanje Fonda PIO Srpske bude brzo, efikasno i kvalitetno, nakon što osiguranik pednese zahtjev za penziju.

Osiguranicima se preporučuje da prilikom dolaska u poslovnicu Fonda PIO ponesu raspoloživu dokumentaciju kao što su radne knjižice ili foto-kopije radnih knjižica, dokaz o stažu osiguranja sa uvećanim trajanjem /beneficirani radni staž/, potvrdu staža iz drugih država, ako je prethodno pribavljena i druge dokaze o stažu ako ih osiguranik posjeduje.

Fond PIO Republike Srpske posebno apeluje da osiguranici koji imaju navršenog staža osiguranja van Republike Srpske, u drugim državama i Federaciji BiH, da se odazovu na ovaj poziv i da, ako to do sada nisu učinili, podnesu zahtjev za potvrdu staža iz inostranstva posredstvom Fonda i prije samog podnošenja zahtjeva za penziju.

To je potrebno zbog toga što se za taj dokument, bez kojeg se ne može donositi rješenje o ostvarivanju prava, iz pojedinih država čeka po nekoliko mjeseci, pa čak i duže.

Iz Fonda PIO Republike Srpske istakli su da se na ovaj način ubrzava se postupak odlučivanja o pravu na penziju.

U obavještenju se napominje da je starosna penzija lično pravo koje se ostvaruje isključivo podnošenjem zahtjeva, nakon što se steknu zakonski uslovi, a da će kompletirana dokumentacija i uređeni podaci iz Matične evidencije omogućiti da se rješenje o ostvarivanju prava donese u maksimalno kratkom roku od sedam do 15 dana, što je znatno kraće od zakonskog roka od dva mjeseca. 

Foto: atvbl.com

Izvor: SRNA

Prethodni članakRogić: Hašku arhivu vratiti svim stranama u proteklom ratu
Naredni članakRukometaši Sloge dočekuju Borac