Radio Republike Srpske, koji baštini tradiciju nekadašnjeg Radija Banja Luka, osnovan je na današnji dan prije 53 godine i od tada je u službi slušalaca i društva.
Prvi novinari bili su Milan Stanivuković i Salih Konjhodžić, a prvi rukovodilac-direktor Đorđe Čiča. Ostaće zabilježeno i da su prvi Dnevnik čitali Zrinka Tuzlak i Branimir Milaković.
Rad našeg radija obilježili su ugledni novinari i urednici a posebno mjesto pripada nizu vrsnih spikera i voditelja: Dušku Oljači, Milanu Hajdukoviću, Želimiru Šariću, Јadranki Mudrenović i Dušku Despotovu. Danas su to Slobodanka Vujanić i Olga Korać.
Opštinski radio, koji je prerastao u regionalni, u prvim godinama nakon osnivanja imao je veliko iskušenje-Banju Luku zadesio je katastrofalni zemljotres 1969.godine, a Radio Banja Luka emitovao je više o 17 hiljada oglasa i obavještenja koji su građanima bili od značajne koristi u tim dešavanjima.
Program je emitovan iz kamp-prikolice a pripreman u šatoru zbog toga što je zgrada, u kojoj je radio bio smješten, bila oštećena.
Radio koji je mijenjao ime, od Radija Banja Luka do Srpskog Radija i Radija Republike Srpske, svjedočio je o teškim ali i o radosnim trenucima kada su kolektivi ili pojedici ostvarivali uspjehe u oblasti sporta, kulture ili privrede.
U istoriju našeg radija utkana je i zaostavština Srpskog radija iz Pala koji je osnovan u aprilu 1992.godine. Odbrambeno otadžbinski rat donio je nova iskušenja i prestrojavanja, a nekoliko stotina emisija i izvještaja s prve linije odbrane Republike Srpske, dokaz su da su naši ratni reporteri obavili jedan od najkvalitetnijih i najkorisnijih poslova u istoriji Radija Republike Srpske.
Generalni sekretar Udruženja novinara Srbije Nino Brajović, koji je i sam bio ratni reporter, svjedoči da je naš radio u toj oblasti izvršio svoj novinarski ali i otadžbinski zadatak:
– Svi smo mi u hodu učili posao ratnih reportera, a kolege iz Radija Republike Srpske (tada Srpskog radija), bile su uspješan dio zajedničke mreže ramjene novinarskog materijala još od prvih dana rata. Za njihov rad i kolegijalnost 1996.godine UNS im je dodijelio Specijalnu povelju.
Radio Republike Srpske danas ima 40-ak novinara i urednika u Banjoj Luci i IT centrima, koji pripremaju program raspoređeni u sedam redakcija.
Direktor program Radija Republike Srpske, Dragan Pajić kaže da će radio da zadrži kvalitet programa ali najavljuje i nove sadržaje za slušaoce:
– Već smo počeli sa snimanjem dramskih rubrika za djecu -dramaleta, u kojima su glumci djeca, polaznici škole glume Dječijeg pozorišta Republike Srpske. Planiramo i da uvedemo serijal emisija o prirodnim resursima Republike Srpske i o zaštiti životne sredine, jer je to aktuelna tema ali i da započnemo pričo o potrebi digitalizacije radija u BiH, što bi dodatno poboljšalo poziciju radija u ukupnom medijskom prostoru.
Radio Republike Srpske, nekadašnji Radio Banja Luka osnovan je prije 53 godine i dio je javnog medijskog servisa Republike Srpske, Radio-televizije Republike Srpske. Dio je i velike porodice onih koji snimaju zvuk, a prvi je snimljen prije 143 godine.
Foto: rtrs.tv
Izvor: RTRS