U Republici Srpskoj učestalost pušenja je alarmantna jer jedna trećina odraslog stanovništva i jedna desetina djece uzrasta od 13 do 15 godina puši, naglasila je specijalista socijalne medicine u Institutu za javno zdravstvo Srpske Stela Stojisavljević.

“To nas stavlja u sam vrh evropskih zemlja”, poručila je Stojisavljevićeva i naglasila da se stanje može popraviti samo podizanjem cijena duvanskih proizvoda, jer su onda teže dostupni, te potpunom zabranom pušenja na javnim mjestima, bez ostavljanja mjesta za pušače.

Ona je na konferenciji za novinare u Banjaluci povodom obilježavanja 31. januara – Nacionalnog dana borbe protiv pušenja i 31. maja – Svjetskog dana borbe protiv pušenja, rekla da je pušenje duvana i duvanskih proizvoda globalni javnozdravstveni problem, a borba protiv duvanskog dima odgovornost cijele zajednice.

“Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije od posljedica pušenja u svijetu godišnje umre oko 1,2 miliona ljudi, pri čemu u svijetu puši više od tri milijarde ljudi. Oko 1,3 milijarde dolara u svijetu se veže za troškove pušenje i saniranja posljedica od pušenja”, istakla je Stojisavljevićeva.

Prema njenim riječima, svjetska istraživanja ukazuju na to da pušači imaju veći broj bolovanja i da češće izostaju sa posla, da ranije oblijevaju od nezaraznih masovnih bolesti što nosi određene ekonomske troškove i na globalnom nivou 1,8 odsto visine godišnjeg bruto proizvoda odlazi na saniranje posljedica pušenja.

Dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Ranko Škrbić naglasio je da je ovisnost o duvanu jača od zavisnosti od kokaina, samo je društveno prihvatljivija, te će pušenje morati biti u potpunosti zabranjeno na javnim mjestima.

On je rekao je da je duvanski dim jedan od glavnih štetnih agenasa kada su u pitanju maligna, kardiovaskularna oboljenja, metaboličke komplikacije, bolesti pluća, centralnog nervnog sistema.

“To je jedna od pošasti koja u značajnoj mjeri prouzrokuje nesagledive zdravstvene, socijalne i ekonomske posljedice”, rekao je Škrbić.

Predsjednik Komiteta za međunarodnu razmjenu studenata medicine Republike Srpske – “SaMSIK” Angelina Dulić rekla je da je Komitet prošle godine sproveo anketu na Univerzitetu među studentima koja je pokazala da više od trećine studenata puši, da je 50 odsto njih izloženo pasivnom pušenju u porodici, a 94,5 izloženo pasivnom pušenju na javnim mjestima.

Od anketiranih, 88 odsto podržava potpunu zabranu pušenja na fakultetima, a 61 odsto potpunu zabranu u kafićima.

“Istraživanje je pokazalo i da sa pušenjem kreću sve mlađi uzrasti pa smo raspisali literarni i likovni konkurs na temu `Generacija bez duvanskog dima`, koji je otvoren do 30. aprila 2020. godine. Pravo učešća na konkursu imaju svi đaci osnovnih i srednjih škola, sa područja grada Banjaluka. Izložba najboljih likovnih radova biće održana 31. maja, na Svjetski dan borbe protiv pušenja. Najbolji radovi u obje kategorije biće nagrađeni”, precizirala je Dulićeva.

Foto: srna.rs

Izvor: SRNA

Prethodni članakVrhovac: Povećati ličnu invalidninu za 10 odsto
Naredni članakĐoković protiv Tima za titulu u Melburnu (FOTO)