Učenici i nastavnici Osnovne škole “Sveti Sava” u Doboju sinoć su, u okviru Noći nauke, demonstrirali najnovija postignuća do kojih se došlo integrisanjem znanja iz određenih nastavnih oblasti, stečena u okviru redovnih i vannastavnih aktivnosti.
“Zahvaljujući pristupu nastavi prema metodu STEM /nauka, tehnologija, inženjering, matematika/ uspjeli smo da organizujemo integraciju nastavnih sadržaja, odnosno da pokažemo da se nastavno gradivo može obrađivati i na drugi, savremeniji i inovativniji način”, rekla je direktor škole Radmila Dakić.
Ona je dodala da su večeras, s ciljem približavanja predmetne nastave učenicima nižih razreda ove škole, stariji đaci i nastavnici na praktičnim primjerima, uz upotrebu odgovarajućih setova, demonstrirali određene nastavne sadržaje.
“Između ostalog, pomoću arduino setova pokazali smo kako se mogu napraviti određene upotrebne sprave, a sve to rade naši učenici zahvaljujući znanju koje su stekli iz informatike, fizike i tehničkog”, rekla je Dakićeva i istakla da su reakcije učenika odlične.
Ona je navela da su u školi nedavno sproveli eksperiment sa učenicima nižih razreda tako što je jedno odjeljenje nastavni sadržaj savladavalo na klasičan način, a drugo u elektronskoj učionici.
“Nakon određenog perioda testirali smo znanje učenika u dva navrata. Krajnji rezultat je pokazao da su znanja stečena primjenom tehnologije bila dugotrajnija jer su učenici bili više motivisani”, rekla je Dakićeva.
Ona smatra da bi bilo mnogo lakše organizovati nastavni proces kada bi sve učionice bile tehnološki opremljene, što će u budućnosti svakako zaživjeti.
Nastavnik tehničkog obrazovanja Dajana Turuntaš kaže da sa učenicima rade na konstruktorima koji su prilagođeni uzrastu đaka od šestog do devetog razreda.
“Na časovima tehničkog obrazovanja učenici sklapaju modele prema unaprijed zadatim šemama, a na časovima informatike programiraju i zadaju kodove kako bi sklopljeni modeli izvršavali date zadatke”, pojasnila je Turuntaševa, ocjenjujući da se učenici dobro snalaze i da među njima ima mnogo talenata koji ostvaruju zapažene rezultate na takmičenjima.
Nastavnik matematike i informatike Marina Đekić kaže da upotrebom “pametne” table, projektora i tri-de štampača uspijeva da interaktivnije vodi nastavu, da ubrza nastavni proces, kao i da učenici lakše savladavaju određeno gradivo.
Učenica devetog razreda Marija Mikić navela je da upotrebom “pametne” table lakše savladavaju određene geometrijske figure.
“Lakše shvatimo kako izgleda dijagonala, površina, zapremina, a tri-de štampač nam pomaže da određene stvari sagledamo u manjim projekcijama”, rekla je Mikićeva i dodala da nastavnik ujedno štedi vrijeme jer ne mora da piše po tabli.
Foto: srna.rs
Izvor: SRNA