Lokalne samouprave u BiH ne gazduju dovoljno domaćinski vodovodnim preduzećima za koja su odgovorne, što je najveća prepreka za njihov efikasan rad i privlačenje novca iz međunarodnih finansijskih institucija, izjavila je u Bijeljini Bojana Kondić Panić.
“Vodovodna preduzeća suočavaju se sa ogromnim izazovima, kao i jedinice lokalne samouprave kao odgovorne za pružanje ove komunalne djelatnosti, zbog čega i želimo da utičemo na povećanje efikasnosti rada komunalnih preduzeća kako bi bili u mogućnosti da povlače novac iz međunarodnih finansijskih institucija i tako poboljšaju infrastrukturu i rad”, rekla je Panićeva uoči obuke za efikasnije upravljanje vodovodnim preduzećima u lokalnim zajednicama.
Panićeva, koja je jedan od predavača, navela je da je cilj obuke koju organizuje Savez opština i gradova Republike Srpske razvoj vještina izabranih opštinskih zvaničnika u oblasti vodosnabdijevanja i odvodnje otpadnih voda, navodeći da su učesnici skupa predsjednici opštinskih skupština i odbornici.
“Međunarodne finansijske institucije imaju novca i žele da investiraju u BiH, nisu to samo krediti, nego i grantovi. Ali, prije ulaska tih sredstava oni provjeravaju rad lokalne samouprave i komunalnog preduzeća – da li se dovoljno dobro i domaćinski upravlja i spremni su da daju sredstva tek kada su sigurni da će ona na pravi način biti utrošena i da će investicija trajati”, istakla je Panićeva.
Prema njenim riječima, veći broj komunalnih preduzeća u BiH posluje na granici rentabilnosti i dosta njih je već pred stečajem ili u stečaju.
“Želimo da ukažemo koja je uloga i odgovornost donosioca odluka u radu komunalnih preduzeća, a ne samo preduzeća na koje se prebaci sva odgovornost za probleme koji nastaju u vodosnabdijevanju”, navela je Panićeva.
Predsjednik Skupštine opštine Lopare Milenko Ristić rekao je novinarima da je ta lokalna zajednica jedna od onih u Republici Srpskoj čije je vodovodno preduzeće godinama u stečaju.
Ristić je rekao je opština Lopare u postupku osnivanja novog komunalnog preduzeća kako bi građanima obezbijedili uredno vodosnabdijevanje.
On je zahvalio domaćinima za priliku da se o ovom veoma važnom problemu razgovara i uči, podsjećajući da je vodosnabdijevanje u isključivoj nadležnosti lokalnih zajednica i da skupštine opština donose sve programe rada i cjenovnik usluga.
“Očekujem da unaprijedimo znanja i eventualno dođemo i do investitora kako bi omogućili poboljšanje i proširenje vodovodne mreže u našoj lokalnoj zajednici”, rekao je Ristić.
Prema njegovim riječima, Lopare su do sada imale nekoliko donacija u oblasti vodosnabdijevanja, ali očekuju veća ulaganja i spremni su na učešće lokalne zajednice kako bi unaprijedili stanje u ovoj oblasti koja je vrlo značajna za građane.
Sekretar bijeljinskog preduzeća “Vodovod i kanalizacija” Duško Ristić rekao je novinarima da su među najvećim preduzećima tog tipa u Republici Srpskoj i BiH sa 33.000 korisnika vodovodne mreže i 15.000 korisnika kanalizacione mreže, ali i da su krediti kojima je finansirana nova infrastruktura doveli do opterećenja u radu vodovodnog preduzeća i diktirane cijene vode.
“Obaveze preduzeća za vraćanje duga su dva miliona KM godišnje i ne mogu se obezbijediti kroz prihod od usluge građanima, a planirana dobit od povećanja broja priključaka nije ostvarena jer su građani na povećanje cijene vode reagovali smanjenjem potrošnje”, naveo je Ristić.
Savez opština i gradova Republike Srpske organizovao je obuku za efikasnije upravljanje vodovodnim preduzećima u lokalnim zajednicama u Etno-selu “Stanišići” u Bijeljini.
Foto: srna.rs
Izvor: SRNA