„Dojenje – temelj života” slogan je ovogodišnje Svjetske sedmice dojenja koja se svake godine obilježava od 1. do 7. avgusta. Tim povodom u Školi za trudnice dobojskog Doma zdravlja održano je predavanje s ciljem promovisanja važnosti pružanja podrške mladim majkama, važnosti dojenja i njegove prednosti za zdravlje majke.
Suzana Maletić-Milošević je u sedmom mjesecu trudnoće. Ovo joj je druga trudnoća. Prije dvije godine rodila je dječaka, koga je dojila 14 mjeseci. Druga trudnoća je razlog zbog kojeg je prekinula sa dojenjem. Objašnjava šta joj bilo najteže.
-Po izlasku iz Bolnice plašila sam se da neću biti uspješna u tome. Jako je teško kada se majka prvi put susreće sa dojenjem i sam taj čin kada beba treba da prihvati dojenje. To mi je bio najveći izazov. Kada sam savladala tehniku dojenja nije mi više bilo bolno i mukotrpno, kao što je bilo prvih dana, poslije je bilo zaista uživanje – izjavila je Suzana Maletić-Milošević, trudnica.
-Očekujem prvenstveno da se na ovom skupu povežem sa ostalim trudnicama. Mislim da međusobno možemo da razmijenimo mnoga iskustva, jer u ovom momentu prolazimo sve kroz isto. Prethodno sam pričala sa svojim prijateljicama, kao i sa svojom sestrom koja ima malu bebicu i sve su to iskustva koja znače – rekla je Nataša Marković, trudnica.
Dojenje je najbolja i jedina ishrana koja je potrebna bebama u prvih šest mjeseci života, a nakon toga uvođenje čvrste hrane uz dojenje do druge godine ili i više. Stručnjaci kažu da majčino mlijeko pomaže u sprječavanju bolesti i jačanju razvoja mozga.
-Dojenje sprječava niz bolesti, odnosno majčino mlijeko može da spriječi niz bolesti u budućnosti samoga djeteta, tipa kardiovaskularnih bolesti, plućnih bolesti, astme, dijabetesa i sl. Zatim, omogućava optimalan unos nutritijenata, odnsono hranljivih materija za samo dijete i omogućava bolje zbližavanje majke i djeteta – izjavio je dr Slaven Krajina, specijalista pedijatrije u Domu zdravlja Doboj.
Informacije o dojenju trudnice dobiju i u školi za njih koja postoji u dobojskom Domu zdravlja. Upoznaju ih i sa stanjem, koje se javlja od drugog do petog dana nakon poroda. U pitanju je upala dojke.
-Trudnicu zadesi tiha jeza, otečena bolna i crvena dojka. To u njoj izaziva strah kako će s tim da se izbori, odnosno da li će moći svojoj bebici da pruži dovoljnu količinu mlijeka i da li je to mlijeko kvalitetno. Zatim, šta da radi sa bolom koji iziskuje jedna takva upalna situacija, kome da se obrati, ko će joj pomoći itd. Ako dobiju adekvatnu informaciju i ako se to smiri, najveći procenat tih žena nastavi i dalje da doji – rekla je Bojana Jović, akušer.
U dobojskoj Bolnici u ovoj godini kažu da broje oko 90 poroda više u poređenju sa istim periodom prošle godine. Kako je rečeno za sada su u 2019-oj obavili oko 750 poroda. Prilikom poroda tvrde stručnjaci vidi se razlika između onih koje su prošle Školu za trudnice i onih koje nisu.
-Mi smo tu za jedan zajednički cilj, a to je da majka bude dobro, jer je ona ta koja je uvijek najbitnija, kao i da bude dobro i novorođenče. Ovu priliku ću iskoristiti da kažem da ćemo mi vrlo brzo krenuti sa epiduralnim porođajima – izjavila je dr Gordana Sredanović, šef Službe za ginekologiju i akušerstvo u Bolnici Doboj.
„Dojenje – temelj života” slogan je ovogodišnje Svjetske sedmice dojenja koja se svake godine obilježava od 1. do 7. avgusta. Ova kampanja nastala je 1992. godine kada je Svjetska zdravstvena organizacija zbog velikog pada dojenja pokrenula kampanju. Sedmicu dojenja danas obilježava 170 zemalja među kojima je i BiH.
Foto: rtvdoboj.org
Izvor: RTV Doboj