Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmjenama o dopunama Zakona o posredovanju u zapošljavanju i Nacrtu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstveno osiguranju održana je u Doboju.
Izmjene i dopune Zakona o posredovanju u zapošljavanju donose se jer nezaposlena lica više neće moći da ostvaruju prava na zdravstveno osiguranje posredstvom Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske, nego od 1. januara 2020. godine posredstvom Fonda zdravstvenog osiguranja. Urađena je kategorizacija do sada nezaposlenih lica, te će se utvrditi da li će oni ostvarivati prava na zdravstveno osiguranje posredstvom dosadašnjeg člana ili novog člana koji je dodat u Zakon.
-Ministarstvo zdravlja pristupilo je izradi Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju, gdje smo dodali član koji se odnosi na posebno osjetljive i pouplacione i nozološke grupe, kako bismo mogli lica koja su bila u statusu nezaposlenih rasporediti u te grupe i da ne dođe, kao što sam rekao do situacije da određena populacija ostane bez zdravstvenog osiguranja – izjavio je Siniša Janjetović, pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.
Iz resornog ministarstva kažu da je osnovni razlog za donošenje izmjena i dopuna Zakona o posredovanju u zapošljavanju potreba da se i u Srpskoj izmjesti zdravstveno osiguranje nezaposlenih lica iz administracije Zavoda za zapošljavanje. Donošenje ovih izmjena i potreba da se razdvoje lica koja aktivno traže posao od onih koji su u evidenciji Zavoda radi ostvarivanja drugih prava, kao i da bude povećan obim prava nezaposlenih lica. Ono što je najznačajnije, a tiče se obima i prava nezaposlenih lica, jeste povećanje trajanja prava na novčanu naknadu, jer je do sada maksimum trajanja ovog prava bio 12, a po ovim izmjenama to će biti 24 mjeseca za lica koja imaju više od 35 godina radnog staža.
-Novčana naknada je povećana sa 40% na 45% za lica koja imaju do 15 godina radnog staža, za lica koja imaju preko 15 godina radnog staža povećana je sa 45% na 50%, a posebno treba istaći činjenicu da je minimalna ili zaštitna novčana naknada povećana sa 258 KM na 360 KM, ili na 80% od najniže plate u Republici Srpskoj – rekao je Rajko Kličković, načelnik Odjeljenja za rad i zapošljavanje u Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske.
Ovu petu po redu javnu raspravu u Srpskoj o nacrtima dva zakona organizovali su Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.
Foto: rtvdoboj.org
Izvor: RTV Doboj