ДОБОЈ, 25. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Књижевно вече на којем су уручене награде за најбољу пјесму на књижевном конкурсу "Српске голготе 20. вијека", посвећеном Дану сјећања на жртве Добојског логора смрти 1915-1917 у Центру за културу и образовање у Добоју.

DOBOJ – Pjesma “Kaplar đačkog bataljona” autora Vitomira Stevanovića iz Doboja osvojila je prvu nagradu na književnom konkursu “Srpske golgote 20. vijeka”, posvećenom Danu sjećanja na žrtve Dobojskog logora smrti 1915-1917.

Drugu nagradu osvojila je pjesma “Srpske golgote” autora Milanke Kuzmić iz Doboja, dok je trećeplasirana pjesma “Njihove biste kao večni plamen ” autora Gorana Vitića iz Beograda.

Član žirija Vasilije Šajinović rekao je večeras na književnoj večeri u Centru za kulturu i obrazovanje u Doboju da je na konkurs bilo prijavljeno oko 50 radova autora iz Republike Srpske, Srbije i Crne Gore.

– U nedostatku manifestacija šireg obima, konkurs ove godine ima veći značaj u odnosu na prethodni period kako bi se sačuvala kultura sjećanja na dobojske stradalnike – izjavio je Šajinović Srni, te pohvalio kvalitet pristiglih radova.

Добој - књижевно вечеArhijerejski namjesnik dobojski Mirko Nikolić poručio je da izgovorena riječ traje samo dok je izgovoramo, a svaka pisana riječ traje dok je ljudi čitaju.

– Svakako da će ova književna djela prenositi sjećanja na žrtve dobojskog logora generacijama koja dolaze. NJihova žrtva je velika i ne smijemo je zaboraviti – rekao je Nikolić.

On je naveo da će u pomen stradalim srpskim internircima iz Prvog svjetskog rata, sutra u Hramu svetih apostola Petra i Pavla u Doboju biti služen parastos, a u četvrtak 27. decembra parastos i liturgija.

Književno veče na kojem su nagrade i uručene, organizovali su Književni klub “Jovan Dučić” iz Doboja i Centar za kulturu i obrazovanje Doboj.

Kroz logor u Doboju, koji je formirala austrougarska vlast 27. decembra 1915. godine sa namjerom da se srpsko stanovništvo pogranične zone gornjeg Podrinja i istočne Hercegovine ukloni sa vjekovnih ognjišta, prošlo je 45.971 lice, od čega 17.000 žena i djece, dok ih je 12.000 stradalo strašnom smrću od posljedica mučenja i iscrpljivanja glađu.

Namjera je bila stvaranje tampon zone koja je trebalo da razdvoji Srbe u Srbiji od Srba u BiH, što bi omogućilo lakšu i bržu asimilaciju naroda na ovom dijelu Balkana.

Izvor: Srna

Prethodni članakDivac i Žeravica kandidati za Kuću slavnih
Naredni članakTRAŽE STROŽU KAZNU: Dobojlija za silovanje bake (75) osuđen na 3 godine robije