Količine seruma protiv zmijskog otrova ograničene su u zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj, zbog povećanih potreba, ali je u toku proces nabavke novih, rečeno je Srni u Institutu za javno zdravstvo Srpske.
Iz Instituta su pozvali građane na povećan oprez, uz provođenje ranije objavljenih preporuka i mjera predostrožnosti koje mogu znatno umanjiti mogućnost ujeda zmija.
Oprez je potreban tokom boravka u prirodi, gdje treba izbjegavati kretanje kroz neuređena područja koja mogu biti staništa zmija, kao i visoku travu, šiblje i korov bez prikladne odjeće i obuće.
– Vrlo često ugriz zmije se desi pri pokušaju njenog ubijanja ili kada im se ljudi iz znatiželje previše približe. Zmije najčešće pobjegnu, a samo u izuzetnim slučajevima napadaju – rekla je Srni portparol Instituta Milka Mrđa.
Prema njenim riječima, kod sumnje na ugriz zmije otrovnice potrebno je mirovanje i izbjegavanje najmanjeg pokreta, a ako je ujed na ruci ili nozi ekstremitete treba imobilisati, odnosno fiksirati uz čvrst predmet.
– Iznad mjesta ugriza ekstremitet treba podvezati srednje jakim pritiskom da bi se usporila venska cirkulacija i širenje otrova u organizmu. Važno je da se ne podveže prečvrsto kako se ne bi zaustavila arterijska cirkulacija – navela je Mrđa.
Iz Instituta su napomenuli da je opšteprihvaćen stav da se ranica ne zarezuje, ne isisava otrov i ne stavlja led na mjesto ugriza, već da je neophodan hitan prevoz osobe u najbližu zdravstvenu ustanovu.
Na prostoru Republike Srpske, prema podacima Katedre za zoologiju, evoluciju i genetiku na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Banjaluci, pouzdano živi 13 vrsta zmija, među kojima tri otrovnice – poskok, šarka i planinski šargan.
Najveći diverzitet zmija registrovan je na području Trebinja, gdje je pouzdano zabilježeno 11 vrsta, od kojih je samo jedna otrovnica – poskok.
Foto: rtrs.tv
Izvor: RTRS