Među djecom se pojavio novi do sada možda i najopasniji trend sa „Tiktok-a”. Djeca se takmiče ko će petardu duže da drži u ustima ili u ušima. Iz dobojske policije apeluju na roditelje da kontrolišu koje sadržaje djeca pretražuju na društvenim mrežama. Posljedice nestručnog rukovanja pirotehnikom su više nego opasne, često i doživotne.

Luka Radonjić, učenik šestog razreda je rekao da je čuo za novi „Tiktok” izazov da se njegovi vršnjaci takmiče ko će duže petarde držati u ustima ili ušima. Strah ga je da neko to neće da pokuša u njegovom okruženju. Da se to desi upozorio bi tada svog drugara da je opasno to što radi. On isključivo sa tatom jednom godišnje baci pokoju petardu.

U dobojskoj Osnovnoj školi „Vuk Stefanović Karadžić” su prije dvije godine imali problem sa učenicima i upotrebom petardi.

Škola se proteklih 10 dana aktivno bavi problemom „Tiktok” izazova. Na sreću takvi slučajevi nisu evidentirani u ovoj obrazovnoj ustanovi. Predavanja o štetnostima i posljedicama koje mogu da izazovu petarde je način da se đacima skrene pažnja. Iz dobojske policije su objasnili koliko je taj izazov u stvari opasan po zdravlje.

Upotreba pirotehnike tokom decembra i januara prethodnih godina mnogima je nanijela ozbiljne povrede, naročito osobama mlađe životne dobi. Incident sa nestručnom upotrebom pirotehničkih sredstava evidentiran je tokom novogodišnje noći 2021. godine kada je dječak prilikom ispaljivanja petarde ostao bez dva prsta. Nestručna upotreba pirotehnike može da prouzrokuje i druge štetne posljedice po zdravlje.

Ove godine nije bilo povreda usljed nestručnog rukovanja pirotehničkim sredstvima, dok je prošle godine u Derventi evidentirana jedna laka tjelesna povreda maloljetnika. Tokom 2024. evidentirana su četiri prekršaja nedozvoljene upotrebe pirotehničkih sredstava i 13 prekršaja neovlaštene upotrebe oružja, te devet prekršaja remećenja javnog reda i mira.

Novogodišnji I božićni praznici mogu da se proslave na dostojanstven način bez upotrebe pirotehnike, jer se slavlje samo u jednom trenutku može pretvoriti u tragediju. Do 15. januara MUP Srpske realizuje preventivnu kampanju „Slavimo odgovorno”. Policijski službenici vršiće i obilazak prodavnica koje imaju zakonsko ovlaštenje za prodaju pirotehnike, a intenzivan je rad i na evidentiranju ulične – nelegalne prodaje, koja će se intenzivirati pred i tokom nastupajućih praznika.

Opširnije u prilogu:

Foto: rtvdoboj.org

RTV Doboj