Japanski Sony radi na potencijalnoj akviziciji koja će promijeniti igru i koja bi mogla promijeniti njegovu strukturu.
Firma za zabavu istražuje otkup japanske medijske kompanije Kadokawa, navodi “Reuters”. Kadokawa je potvrdila da je primila početno pismo namjere zfirme, ali se još nije odlučila. Sony nije odgovorio na zahtjev za komentar.
Kadokawa je možda najpoznatiji izvan Japana po FromSoftwareu, developeru igara koji stoji iza hita “Elden Ring”. Igra, smještena u fantastično srednjovjekovno kraljevstvo, prodana je u 25 miliona primjeraka od lansiranja 2022. Džordž R.R. Martin, autor serije fantastičnih knjiga iza “Igre prijestola”, pomogao je razviti njene pozadinske priče i likove. Nova ekspanzija igre odlično je startovala nakon što je u junu došla na tržište, prodavši pet miliona primjeraka u prva tri dana.
Sony nije izdao nijedan veliki novi naslov videoigara iz svojih studija u ovoj fiskalnoj godini koja završava u martu. Dovođenje FromSoftwarea u krug sigurno bi ojačalo njegovu ponudu visokobudžetnih naslova ili AAA igara. Sony već ima 14 odsto udjela u FromSoftwareu, dok Kadokawa posjeduje 70 odsto studija za igre.
Ali Sonyjeve ambicije nadilaze samo igranje. Na domaćem tržištu Kadokawa je takođe izdavač romana i mangi – japanskih grafičkih romana. To se lijepo uklapa u Sonyjevu anime strategiju. Firma već posjeduje Crunchyroll, servis za striming animacije s više od 15 miliona pretplatnika. Takođe posjeduje firmu za proizvodnju i distribuciju animacije Aniplex.
Dodavanje Kadokawinog izvornog sadržaja stvorilo bi vertikalno integrisanu elektranu u anime kako bi se zadovoljio rastući globalni apetit za vrućim japanskim kulturnim izvozom.
Inostrano tržište anima raslo je po prosječnoj godišnjoj stopi od 20 odsto u posljednjih 10 godina, prema “Jefferiesu”. Neki od Kadokawinih sadržaja već su emitovani na globalnim striming platformama. Njegova fantastična komedija manga “Delicious in Dungeon”, na primjer, ove je godine pretvorena u anime seriju na Netflixu, s drugom sezonom u produkciji.
Za Sony bi ova potencijalna akvizicija bila novi nivo u svijetu zabave, prenosi “SeeBiz“.
Foto: PrintScreen/Twitter
Izvor: Nezavisne