Donošenjem novog zakona o učeničkom standardu u Republici Srpskoj želi se postići unapređenje stanja u oblasti srednjeg obrazovanja i vaspitanja, posebno stvaranjem podsticajnog okruženja za sticanje materijalnih, kulturnih, socijalnih, zdravstvenih i drugih uslova za učenike, navodi se u obrazloženju Prijedloga zakona koji će biti razmatran na predstojećoj sjednici Narodne skupštine koja je zakazana u srijedu, 27. novembra.
– Predložena rješenja doprinijeće poboljšanju i unapređenju kvaliteta učeničkog standarda i vaspitno-obrazovnog sistema Republike Srpske, što je jedan od ciljeva Strategije razvoja predškolskog, osnovnog i srednjeg vaspitanja i obrazovanja Srpske za period 2022–2030. godina – ističe se u obrazloženju.
S obzirom na to da je važeći Zakon o učeničkom standardu donesen 2012. godine i da je njegova primjena pokazala da određena zakonska rješenja treba urediti preciznije, jasnije ili na drugačiji način, ukazala se potreba za izradom novog zakona.
U obrazloženju se dodaje da je jedan od razloga donošenja novog zakona i usklađivanje sa Zakonom o srednjem obrazovanju i vaspitanju i uspostavljanje referalnog mehanizma, te primjena programa mjera bezbjednosti i na ustanove učeničkog standarda.
Navodi se i potreba da se preciziraju i potpunije definišu pojedine odredbe, kao što su one koje se odnose na osnivanje i rad privatnih ustanova učeničkog standarda, prava iz učeničkog standarda – pravo na smještaj, ishranu, zdravstvenu zaštitu, status direktora i članove upravnog odbora, povredu obaveze učenika, kao i uključivanje roditelja, odnosno staratelja.
Prijedlogom zakona jasnije se definiše način ostvarivanja i raspodjele sredstava iz drugih izvora finansiranja, ističe se u obrazloženju.
U obrazloženju se naglašava da je kvalitetnijom uslugom i proširivanjem aktivnosti u pogledu prava na smještaj učenika u ustanove učeničkog standarda omogućen lakši pristup vaspitno-obrazovnom sistemu, te samim tim i bolja priprema učenika za tržište rada.
– Prijedlogom zakona utiče se na kvalitet kadra koji radi u ustanovi obavezom stalnog stručnog usavršavanja vaspitača, stručnih saradnika, sekretara, računovođa i direktora škole i kroz mogućnost nagrađivanja radnika za postignute izuzetne rezultate u vaspitnom i stručnom radu – navedeno je u obrazloženju.
Propisuju se i teže povrede obaveza učenika s ciljem prevencije vršnjačkog nasilja i diskriminacije.
U vezi sa uticajem posebno osjetljivih kategorija, definisano je da prilikom konkurisanja u dom, kao jedan od kriterijuma za izbor kandidata bude socijalni status učenika.
Prijedlogom zakona predviđeno je osnivanje učeničkih kulturnih centara posredstvom kojih se učenicima obezbjeđuje ostvarivanje prava na kulturne, umjetničke, sportske i rekreativne aktivnosti i informisanje radi podsticanja njihovog kulturnog, umjetničkog i naučnog stvaralaštva.
U obrazloženju se navodi da su javnim raspravama u Banjaluci i Doboju, kojima su prisustvovali predstavnici ustanova učeničkog standarda i srednjih škola iz Republike Srpske, uvažene korisne sugestije, naročito u pogledu poboljšanja položaja radnika i učenika u ustanovama učeničkog standarda.
Za dnevni red 12. redovne sjednice Narodne skupštine Srpske, koja će biti održana u srijedu, predloženo je 20 tačaka.
Foto: rtrs.tv
Izvor: SRNA