Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama Republike Srpske s ciljem dodatnog usaglašavanja sa relevantnim propisima Evropske unije i očuvanja statusa ekvivalentnosti regulatornog i nadzornog okvira Republike Srpske sa regulativom Evropske unije. Zakonom se dodatno uređuju prudencijalni zahtjevi upravljanja rizicima, te oblasti korporativnog upravljanja, kupoprodaje plasmana i zaštite korisnika finansijskih usluga.
U nacrtu Zakona predložene su izmjene pojedinih pojmova, kao npr. pojam povezanih lica, unaprijeđene su i izmijenjene odredbe iz oblasti restrukturiranja i likvidacije banaka, a Agenciji za bankarstvo se, kao mjere redovne kontrole, daju ovlašćenja nalaganja bankama sa većim apetitima rizika i većih kapitalnih zahtjeva od zakonskih minimuma.
U skladu sa Zakonom o elektronskom novcu bankama je dozvoljeno izdavanje elektronskog novca, te propisan način zaključivanja ugovora u elektronskom obliku.
Izmjenama zakona predlaže se i omogućavanje prodaje kreditnog portfelja fizičkih lica ne samo drugim bankama, nego i investicionim fondovima koji su za takva ulaganja dobili dozvolu Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske.
S ciljem zaštite korisnika bankarskih usluga, uvodi se zabrana banci da naplaćuje naknadu za opomenu za kašnjenje korisnika u slučaju neizmirenja obaveza, naknadu za “vođenje” kreditne partije, te naknadu za podizanje gotovine na bankomatu.
Usvajanjem izmjena i dopuna Zakona o bankama biće stvorene pretpostavke za veću zaštitu korisnika bankarskih usluga u Republici Srpskoj, efikasnije i ekonomičnije pružanje usluga banaka kroz zaključivanje ugovora u elektronskom obliku, te stvorene regulatorne pretpostavke daljeg jačanja stabilnosti bankarskog sektora u cjelini.
Vlada Republike Srpske uputila je 32. Izvještaj Republike Srpske Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija.
Na današnjoj sjednici usvojen je Godišnji izvještaj za oblast malih i srednjih preduzeća u Republici Srpskoj za 2023. godinu.
U Republici Srpskoj je poslovao 44.831 privredni subjekat, od kojih 96 velikih preduzeća. Najveći broj MSP ili 28,16 odsto je poslovao u sektoru prerađivačke industrije, zatim 23,12 odsto u sektoru trgovine na veliko i malo, popravke motornih vozila i motocikala, zatim u sektoru pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstva i ugostiteljstva 8,57 odsto i sektoru građevinarstva 7,69 odsto.
Prošle godine u oblasti MSP su u odnosu na 2022. godinu zabilježena sljedeća kretanja:
– broj privrednih subjekata u 2023. godini je na nivou 2022. godine,
– u 2023. godini zabilježen je rast zaposlenih lica u svim privrednim subjektima od 0,39 odsto u odnosu na 2022. godinu,
– broj zaposlenih kod pravnih lica je u 2023. godini veći za 1,08 odsto u odnosu na 2022. godinu, dok je broj zaposlenih kod preduzetnika manji za 2,26 odsto u odnosu na 2022. godinu.
Aktivnosti i projekti u oblasti preduzetništva podržane su u ukupnoj vrijednosti od 125.374.083,52 KM, od čega je Ministarstvo privrede i preduzetništva realizovalo 15.019.166,54 KM. Na garancije iz Garantnog programa odnosilo se 22.775.715,00 KM, na kredite Investiciono-razvojne banke 70.635.208,43 KM, dok se preostalih 16.943.993,60 KM odnosilo na odobrena sredstva za podršku ovoj oblasti iz ostalih izvora.
Prema podacima APIF-a MSP su u 2023. godini ostvarila ukupno 20.138.633.769 KM poslovnih prihoda, što je za 3,43 odsto više u odnosu na 2022. godinu. Učešće u poslovnim prihodima svih preduzeća koja su ostvarila MSP u 2023. godini iznosi 69,20 odsto. MSP su u 2023. godini ostvarila ukupno 2.289.809.012 KM prihoda od prodaje učinaka na inostranom tržištu, što čini 70,14 odsto učešća MSP u strukturi ukupnih prihoda od prodaje učinaka na inostranom tržištu svih preduzeća.
Vlada Republike Srpske usvojila je Informaciju o pripremnim aktivnostima na izradi sveobuhvatne Strategije zapošljavanja u BiH za period 2025 – 2027. godina.
Učestvovanje u izradi sveobuhvatne Strategije zapošljavanja u BiH za period 2025-2027. godine u svemu će podrazumijevati poštovanje ustavno-pravne pozicije Republike Srpske, zahtjev da Republika Srpska ostane jasno vidljiva u cijelom procesu i dokumentu, u skladu sa ustavnim ovlašćenjima i nadležnostima institucija Republike Srpske, kao i primjenu sistema koordinacije procesa evropskih integracija u izradi dokumenta.
Vlada je zadužila Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite i Zavod za zapošljavanje Republike Srpske da imenuju članove radne grupe za izradu sveobuhvatne Strategije zapošljavanja u BiH za period 2025-2027. godina. Takođe, Vlada Republike Srpske zadužila je Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite da redovno informiše Vladu Republike Srpske o sprovođenju aktivnosti na izradi sveobuhvatne Strategije zapošljavanja u BiH za period 2025-2027. godina.
Vlada Republike Srpske na današnjoj sjednici prihvatila je Informaciju o Zajedničkoj deklaraciji o namjeri ostvarivanja saradnje u oblasti zaštite i upravljanja zajedničkim dobrom svjetske baštine “Drevne i iskonske bukove šume Karpata i drugih regija Evrope”.
Vlada je donijela Zaključak kojim se daje saglasnost ministru za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju da zajedno sa ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH potpiše dokument “Zajednička deklaracija o namjeri ostvarivanja saradnje u oblasti zaštite i upravljanja zajedničkim dobrom svjetske baštine Drevne i iskonske bukove šume Karpata i drugih regija Evrope”, s ciljem saradnje na predstavljanju zaštite i očuvanja Strogog prirodnog rezervata „Prašuma Јanj“ u okviru Serijskog dobra svjetske prirodne baštine UNESCO “Drevne i iskonske bukove šume Karpata i drugih regija Evrope”.
Ovaj dokument predstavlja osnovu za zajednički pristup 18 država potpisnica za zaštitu i upravljanje ovim zajedničkim dobrom svjetske prirodne baštine. Koordinator Serijskog prirodnog dobra „Iskonske bukove šume Karpata i drugih regija Evrope“ je Belgija, odnosno Vlada Flandrije, koju predstavlja Agencija za prirodu i šume Flandrije.
Podsjećamo, Vlada Republike Srpske je još 2012. godine donijela Odluku o proglašenju Strogog prirodnog rezervata „”Prašuma Јanj” na teritoriji opštine Šipovo, sa ciljem zaštite netaknutih, očuvanih i jedinstvenih šumskih ekosistema, kao područja namijenjenog isključivo očuvanju izvorne prirode i ekološke ravnoteže, naučnim istraživanjima, praćenju pojava i procesa u prirodi, kao i obrazovanju koje ne ugrožava slobodno odvijanje prirodnih procesa.
Upravljač ovim prirodnim dobra je Šumsko gazdinstvo “Gorica” Šipovo.
Odbor za svjetsku baštinu Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) proglasio je 2021. godine “Prašumu Јanj” prirodnim dobrom od svjetskog značaja, pa je tako ovo prirodno dobro postalo prvo prirodno dobro iz Republike Srpske, Bosne i Hercegovine upisano na UNESCO Listu svjetske prirodne baštine i to u okviru Serijskog dobra svjetske prirodne baštine UNESCO „Drevne i iskonske bukove šume Karpata i drugih regija Evrope“, trenutno najvećeg Serijskog dobra svjetske prirodne baštine sa ukupno 94 lokaliteta u 18 zemalja.
Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o stepenu razvijenosti jedinica lokalne samouprave u Republici Srpskoj za 2025. godinu.
Prema ovoj odluci razvijene jedinice lokalne samouprave su: Banja Luka, Bijeljina, Gacko, Gradiška, Derventa, Doboj, Zvornik, Istočna Ilidža, Istočno Novo Sarajevo, Laktaši, Mrkonjić Grad, Pale, Prijedor, Prnjavor, Stanari, Teslić, Trebinje i Ugljevik.
Srednje razvijene jedinice lokalne samouprave su: Bileća, Brod, Kozarska Dubica, Kotor Varoš, Milići, Modriča, Sokolac, Srbac, Foča i Čelinac.
Nerazvijene jedinice lokalne samouprave su: Bratunac, Višegrad, Vlasenica, donji Žabar, Kostajnica, Ljubinje, Nevesinje, Novi Grad, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogatica, Han Pijesak, Šamac i Šipovo.
Izrazito nerazvijene jedinice lokalne samouprave su: Berkovići, Vukosavlje, Istočni Drvar, Istočni Mostar, Istočni Stari Grad, Јezero, Kalinovik, Kneževo, Krupa na Uni, Kupres, Lopare, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pelagićevo, Rudo, Srebrenica, Trnovo, Čajniče i Šekovići.
Vlada Republike Srpske usvojila je Program pedoloških analiza zemljišta u Republici Srpskoj, te ovlastila Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da sa ovlašćenim institucijama zaključi ugovor o vršenju pedoloških analiza zemljišta u Republici Srpskoj u 2024. godini, kojim će se bliže urediti prava i obaveze ugovornih strana.
Osnovama zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta Republike Srpske dat je pregled stanja ovog resursa u Republici Srpskoj i postavljen je niz mjera koje imaju za cilj zaštitu, očuvanje i unapređenje ovog resursa. Јedna od mjera je svakako i pedološka analiza zemljišta koja ustvari predstavlja kontrolu plodnosti poljoprivrednog zemljišta.
z navedenih razloga u Republici Srpskoj uvedena je sistematska kontrola plodnosti poljoprivrednog zemljišta. Sistemska kontrola plodnosti poljoprivrednog zemljišta se provodi kao programska mjera Vlade Republke Srpske, od 2014. godine.
Program sistemske kontrole plodnosti poljoprivrednog zemljišta za 20204. godinu ima za cilj: utvrđivanje i praćenje stanja plodnosti zemljišta kod registrovanih poljoprivrednih gazdinstava kod kojih je analiza već izvršena, praćenje realizacije preporučenih mjera popravke plodnosti i primjene đubriva kroz planirani prinos, te unapređenje sistema provođenja kontrole plodnosti, na osnovu stečenog iskustva i preporuka stručnih institucija koje učestvuju u sprovođenju Programa.
Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o odobravanju sredstava u iznosu od 50.000,00 KM, ЈU Poljoprivredno-prehrambena škola, Prijedor na ime ostvarivanja prava na podsticajna sredstva za unapređenje eksperimentalno – edukativnih i razvojnih centara u poljoprivredi.
S ciljem unapređenja praktične nastave učenika ЈU Poljoprivredno-prehrambene škole Prijedor neophodna nabavka određenih mašina i alata, u zavisnosti od vrste zanimanja za koje se učenici obučavaju. Nabavkom navedene opreme će se povećati kvalitet praktične nastave, proširiti asortiman proizvoda, povećati motivacija i razviti kreativnost i preduzetnički duh učenika.
Foto: rtrs.tv/Ustupljena fotografija
Izvor: RTRS