Ovo su idealni dani za rashlađivanje na bazenu, rijeci, jezeru i moru, ali i za upale uha. Osjetili ste da vam je uho zapušeno, imate blagi pritisak, slabije čujete, počinje i da se javlja bol. To su prvi simptomi takozvanog “plivačkog uha”.
“Iz dana u dan, bol je sve veći, a mogu se javiti i crvenilo i otok ušne školjke. Ovo stanje neće proći samo od sebe i bez lečenja, te je potrebno da se javite specijalisti za uho, grlo i nos”, kaže doc. dr sci. med. Ljiljana Čvorović, otorinolaringolog sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Ko su izazivači?
Ljeti su ove infekcije jako česte. Izazivaju ih bakterije i gljivice. Loša higijena uva i stalno čačkanje štapićima za uši pomaži izazivanju ovakve upale.
Simptomi upale uva
Kupanje i ronjenje, ali i izloženost klima uređajima, promjene klimatskih uslova i nadmorske visine, pad imuniteta, mogu da dovedu do upale spoljašnjeg, srednjeg ili unutrašnjeg uha.
“Osećaj zapušenosti uha, blagi pritisak, slabiji sluh, bol, tečni iscedak, povišena temperatura, vrtoglavica, mučnina i povraćanje mogu biti simptomi upale nekog dela uha. Čim primetite simptome, odmah se obratite ORL specijalisti”, savjetuje doktorka Čvorović.
Kako se razvija upala?
Kada se u spoljašnjem ušnom kanalu nakupi voda, ta vlaga zajedno sa ušnom mašću (cerumenom) pravi idealno mjesto za razvoj bakterija. Ako postoji i najmanja ogrebotina ili iritacija ušnog kanala, lako dolazi do infekcije. Zato se ne preporučuje upotreba štapića, već vodu treba temeljno, ali nježno pokupiti mekim peškirom.
Savjet za ljubitelje ronjenja
Za ljubitelje ronjenja postoje silikonski čepići za uši koji se mogu kupiti u radnjama sa sportskom opremom. Liče na plastelin, pa se oblikuju tačno prema vašem ušnom kanalu i tako mu pružaju potpunu zaštitu od prodiranja vode u uvo, prenosi Kurir.
Foto: Unsplash
Izvor: Nezavisne