Povodom sjećanja na 10 godina od katastrofalnih poplava u Doboju je večeras održana akademija na kojoj je prikazan dokumentarni film o stradanju i obnovi grada nakon ove pošasti.

Gradonačelnik Doboja Boris Jerinić rekao je da katastrofalne poplave koje su 2014. godine pogodile ovaj grad i u kojima je 11 sugrađana poginulo niko nije mogao predvidjeti i zaustaviti.

Jerinić istakao da je tadašnje rukovodstvo grada preduzelo sve moguće mjere da se spriječi prodor vode u grad, i naveo da ni u jednoj zemlji pogođenoj poplavama , poput NJemačke, Italije, Brazila, niko nije odgovarao po osnovu elementarne nepogode,koje su u Doboju bile na nivou hiljadugodišnjih padavina.

“Spriječilo se da voda uđe u grad u Doboj tokom noći, kada bi sigurno napravila veću štetu, ali najveća šteta je upravo u tim žrtvama”, izjavio je Jerinić novinarima prije akademije organizovane povodom Dana sjećanja na katastrofalne poplave koje su pogodile grad 15. 2014.godine.

Boris Jerinić, gradonačelnik Doboja

On smatra da svake godine treba podsjećati da u tim momentima niko nije shvatao ozbiljnost situacije ali ni odgovornosti, te ukazao na slučajeve kada su ljudi uprkos upozorenjima policije na nadolazeću opasnost nisu htjeli da napuste svoje domove.

On je podsjetio da su zahvaljujući i podršci Vlade Republike Srpske kroz sistem vaučera , te međunarodnih organizacija, obnovljeni svi domovi kao i javne institucije, a ovaj Grad nastavlja svoj razvoj.

“Sve što smo do sada uradili, mi jesmo zaštićeni ali nikada nismo sto odsto sigurni”, istakao je Jerinić i naveo da se po izgradnji magistralnog puta nakon poplava 1964. godine, koji je trebao da bude odbrambeni nasip od rijeke Bosne, mislilo da je grad bezbjedan a što je demantovano 15. maja 2014. godine.

On je poručio da treba biti spreman na sve elementarne nepogode – poplave, zemljotres, za koje niko ne može predvidjeti kada će se desiti, i istakao da ta obaveza ne može biti samo na jednom čovjeku već svih solidarno u cilju da ovaj grad ide napred.

On je podsjetio da je sa gradskog mosta u Doboju danas spušteno 11 ruža u rijeku Bosnu kao znak sjećanja na 11 žrtava, od kojih se prema njegovim riječima sedam utopilo a pet stradalo prirodnom smrću.

Jerinić je rekao da je nepravedan, instruisan i i politički motivisan sudski proces koji se vodi protiv tadašnjeg gradonačelnika Obrena Petrovića, ukazavši da majske poplave niko nije mogao predvidjeti niti zaustaviti.

U vodenoj stihiji u Doboju 15. maja 2014. godine stradali su Slavko Đurić, Milenko Blagojević, Božica Petković, Milada Ranković, Rado Čupeljić, Ratomir Narić, Dragica Savković, Marko Čakarević, Željko Jeleč, Marija Jeleč i Bahrija Skula.

Povodom sjećanja na 10 godina od katastrofalne poplave, juče je u Maglaju održana pokazna vježba pod nazivom “14. maj 2014-2024”, na kojoj su učestovali i spasilački tim Doboj i Jedinica za spasavanje na vodi i pod vodom odjeljenja Civilne zaštite grada Doboja.

Prema ranijim podacima iz Gradske uprave, tokom majskih poplava 2014. godine u Doboju je pričinjena materijalna šteta od 172.688.971 KM, od čega privredi 123.059.227 KM, građanima 45.845.714 KM, a putnoj infrastrukturi 3.784.030 KM.

Vodena stihija oštetila je 2.890 stambenih jedinica i 950 privrednih subjekata.

Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, najviši vodostaj Bosne izmjeren je 15. maja 2014. godine kada je bio 7,21 metar.

Redovna visina kote odbrane od poplava u Doboju iznosi tri metra, a vanredna 4,5 metara.

Foto: srna.rs, Ustupljene fotografije

Izvor: SRNA

Prethodni članakGoganović: Srbi ne dižu spomenike ličnostima za života; Zlonamjerno širenje dezinformacija
Naredni članakDogodilo se na današnji datum, 16. maj