Čitanje je super hobi! Odmorićete oči od buljenja u ekrane, imati hobi kojim se možete baviti doslovno bilo gdje, naučiti provoditi vrijeme sami, a i dobro je za povećanje vokabulara.

Evo kako da zavolite čitanje:

1. Pronađite žanrove koji vas zanimaju

Kao što imate žanrove filmova koji vas zanimaju, tako možete imati i žanrove knjiga. Zapravo, kakve ćete knjige čitati, zavisi često i od toga kakve filmove volite gledati. To vam može biti dobra nit vodilja za početak. Volite li gledati horore? Romantične komedije? Krimiće? S vampirima? S obzirom na to kakve filmove volite, takve priče krenite i čitati knjige.

2. Učlanite se u biblioteku

Nemojte kupovati knjige i misliti da je čitanje skup hobi. Godišnje članarine za biblioteku nisu skupe i cijelu godinu imate ogroman izbor knjiga. Svaka ima i police sa preporukama gdje možete pronaći popularne naslove.

3. Potražite preporuke na društvenim mrežama

Ukoliko ne znate šta biste čitali i sa čim bi krenuli, potraži preporuke na društvenim mrežama.

4. Nemojte čitati na telefonu

Uzmite pravu knjigu, nemojte krenuti sa elektronskim knjigama i čitanjem na mobilnom telefonu. Boljeće vas oči i neće vam to biti toliko pozitivno iskustvo. Puno je bolje uzeti pravu knjigu. Ima neka posebna čar u držanju prave knjige u rukama.

5. Kad je dosadno – umjesto serije ili TikToka, uzmite knjigu

Kada čitati? Kad god se nađeš u situaciju “dosadno mi je, šta da radim”. Umjesto da pogledaš 100 epizoda serije, nakon prve epizode ugasi TV ili laptop i uzmi knjigu. Isto tako, nakon 15-20 minuta skrolanja po društvenim mrežama, spusti telefon i uzmi knjigu. Vikendi su savršeni za čitanje.

6. Čitajte svaki dan po 10 stranica

Nemojte misliti da morate u mjesec dana pročitati 10 knjiga. Ako pročitate i dvije, to je puno. Krenite polako, bez velikih očekivanja i ciljeva. Neka vam bude cilj da svaki dan nađete vremena da pročitajte nekih 10-ak stranica, pa nekada kada stignete i više jer je postalo napeto, samo nastavite.

Foto: Vincenzo Malagoli/Pexels

Izvor: Nezavisne

Prethodni članakPričljivi AI robot ublažava usamljenost starijih
Naredni članakDa li je sok od narandže zaista zdrav?