U tehnološkoj industriji gdje se trka za dominaciju u oblasti vještačke inteligencije (AI) sve više zahuktava, Apple planira ozbiljne investicije kako bi uhvatio korak sa konkurencijom. Prema izvještaju analitičara Ming-Či Kua iz TF Securities, tehnološki gigant bi mogao da potroši više od 5 milijardi dolara u naredne dvije godine samo na servere za vještačku inteligenciju.
Ova analiza dolazi nakon nedjeljnog izvještaja koji je sugerisao da je Apple spreman da godišnje ulaže oko milijardu dolara u svoje AI napore. Kuo, međutim, smatra da bi ova cifra mogla biti znatno veća. Na osnovu istraživanja objavljenog na Mediumu, Kuo navodi da Apple planira nabavku između 2.000 i 3.000 AI servera u 2023. godini, a potencijalno između 18.000 i 20.000 servera u 2024. godini. Ove brojke predstavljaju 1,3% i 5% svetskih isporuka AI servera za taj period.
Apple, čini se, ima planove za korišćenje servera sa Nvidia HGX H100 8-GPU, za koje se smatra da će biti “najpopularnija specifikacija” godine. Cijena jednog takvog servera je oko 250.000 dolara, što znači da će Apple samo u 2023. godini potrošiti oko 620 miliona dolara, a u 2024. čak 4,75 milijardi dolara na AI servere.
Ova niža potrošnja u 2023. godini u odnosu na 2024. može se pripisati nedostatku Nvidia AI čipova, kao i činjenici da je Apple svoje narudžbine plasirao kasnije od drugih velikih kupaca. Upoređujući se sa gigantima kao što su Meta i Microsoft, koji planiraju nabavku oko 40.000, odnosno između 80.000 i 100.000 AI servera u 2024. godini, Apple djeluje kao manji igrač.
Kuo dodaje da Apple preferira korišćenje sopstvenih servera za obuku svojih velikih jezičkih modela umjesto korišćenja virtuelnih hostova u oblaku, pozivajući se na razloge kao što su sigurnost, privatnost i “dizajnerska fleksibilnost”. On sugeriše da Apple, iako zaostaje u pogledu AI infrastrukture i računske moći, vjeruje da može nadoknaditi kroz superiorni softverski razvoj.
Na kraju, Kuo upozorava da ovi troškovi ne uključuju dodatne izdatke koje Apple može imati, kao što su troškovi radne snage i operativni troškovi infrastrukture. Tako je “razumno pretpostaviti” da bi ukupni godišnji izdaci mogli iznositi više milijardi dolara.
Foto: Pixabay
Izvor: Nezavisne