Odgoj djeteta nije nimalo jednostavan zadatak. Iako svaki roditelj nastoji svojoj djeci pružiti podsticajno okruženje i podršku, nisu svi opremljeni alatima i razumijevanjem potrebnim za učinkovito snalaženje u zamršenom svijetu djetetovih emocija.
Kako donosi Your Tango, psiholozi objašnjavaju da je sposobnost roditelja da komunicira o osjećajima svog djeteta ključna.
Kada se roditelj bori s nesposobnošću da iskreno prizna ili učinkovito razgovara o emocijama svog djeteta, može nenamjerno dovesti do emocionalne nepovezanosti ili nekih drugih problema kod djeteta.
Nedostatak sigurnog prostora za emocionalno izražavanje može ograničiti djetetov emocionalni rast, spriječiti njegovu sposobnost obrade složenih osjećaja i pridonijeti nedostatku emocionalne inteligencije. Način na koji roditelj reaguje na djetetove emocionalne ispade takođe može pružiti uvide u njegov emocionalni razvoj, prenosi Index.hr.
Trenuci u kojima roditelji reaguju frustrirano ili ljutito suočeni s djetetovim emocijama mogu potencijalno ukazivati na borbu s emocionalnom regulacijom. Ove reakcije, iako često nenamjerne, mogu ostaviti trajne tragove na djetetovoj psihi, oblikujući njegovo razumijevanje vlastitih osjećaja i očekivanja od emocionalnih interakcija.
Nažalost, nepoznavanje načina na koji se roditelj nosi s djetetovim emocijama ili osjećajima obično može prerasti u emocionalno zanemarivanje, pa čak i zlostavljanje. Upravo su zbog toga psiholozi odlučili podijeliti znakove koji otkrivaju da se roditelj ne zna nositi s emocijama djeteta te bi na istome trebao poraditi kako bi izbjegli neželjene posljedice. Ti znakovi podrazumijevaju sljedeće:
- zanemarivanje djetetovih osjećaja
- posramljivanje djeteta zbog njegovih osjećaja ili tantruma
- pretjeranu zaštitu djeteta od eventualnih razočaranja ili negativnih emocija
Foto: Josh Willink/Pexels
Izvor: Nezavisne