Predsjednik Milorad Dodik rekao je da je u Brisel poslao prijedlog Republike Srpske za deeskalaciju situacije u BiH. Srpska traži da se do septembra usvoje zakoni u vezi sa Ustavnim sudom BiH.

Iako se to očekivalo, stranke “Trojke” nisu ponudile svoj prijedlog za smirivanje političke krize niti je, kako je najavljivano iz tih stranaka, bilo sjednice Savjeta ministara na kojoj bi se zauzeli zajednički stavovi pred sutrašnji sastanak Savjeta za stabilizaciju i pridruživanje BiH – Evropska unija.

U izjavi za RTRS iz Brisela ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac rekao je da je tokom razgovora sa komesarom Oliverom Varheljijem između ostalog izrazio petoest zbog uskraćivanja grantova EU Republici Srpskoj. Na sutrašnjem sastanku, kaže, zastupaće poznate stavove Republike Srpske.

Iako je u decembru prošle godine dobila status kandidata, 14 prioriteta i dalje kao Damoklov mač visi nad evropskim putem BiH. I ništa ne bi bilo nerješivo, da iz Brisela prioritetno ne traže samo usvajanje zakona o sudovima, VSTS-u, sukobu interesa. A zanemaruju da je regulisanje statusa stranih sudija u Ustavnom sudu jedan od zadataka koji je upravo Evropska komisija postavila.

– EU očekuje da prihvatimo 14 preporuka i tri da usvojimo kao dokaz kretanja, ali mi smatramo da je to namjerno izabrano, a da je namjerno ostavljena jedna od preporuka koja govori o rješavanju problema stranih sudija u Ustavnom sudu BiH. Naše pitanje je logično – ako imate 14 preporuka u kojima to stoji, zašto ste izdvojili ove tri, a ovu niste? – upitao je Dodik.

Stvarajući pravni osnov da može da radi bez srpskih sudija “krnji” Ustavni sud izazvao je najtežu političku krizu u postdejtonskoj BiH. Skupštinskim odlukama i zakonima Republika Srpska je poništila njegovo i djelovanje visokog predstavnika. Za stranke “Trojke” to je udar na državu i zato odbijaju i da podrže imenovanje ministra finansija Srđana Amidžića.

– Јoš uvijek je stanje napeto, nema tog povjerenja koje bilo ranije, pokušavamo se vratiti na početne položaje iako nije jednostavno u trenucima kada je eklatatan udar na ustavni poredak pokušavati naći kompropmisna rješenja. Mi to radimo u kratkim rokovima u kojima EU od BiH očekuje efikasnost – rekao je ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković.

Zbog efikasnosti Republika Srpska je spremna da se zajedno rješava svih 14 preporuka EK. Ali kod bošnjačkih partnera i u Briselu nema volje, prosto nije im u interesu da se otvori pitanje reforme Ustavnog suda. Srpska prihvata i parcijalna rješenja: Usvajanje 3 ili 4 zakona ali samo ako to uključuje i usvajanje Zakon o Ustavnom sudu BiH.

– Mi smatramo da se to pitanje Ustavnog suda treba staviti na dnevni red. Evropljani kažu nije vrijeme sada, a mi pitamo kada je vrijeme, u septembru ili oktobru ili u novembru ili za 20 godinu dana. Kako kažu” to ćemo kasnije rješavati, a do tada Ustavni sud će poravnati sve, sa tri stranca i dva muslimana mi treba kao da prihvatimo njihove odluke” – rekao je Dodik.

Srpska će jasno staviti do znanja u Biselu da je svođenje Ustavnog suda u zakonske i ustavne okvire kroz ispunjavanje 14 priorita uslov za deeskalaciju političke krize, do tada na snazi ostaju zakoni i odluke Narodne skupštine i o Ustavnom sudu i visokom predstavniku.

Sastanak Savjeta za stabilizaciju i pridruživanje BiH-EU počinje sutra u 18.00 časova u Briselu, u 19.00 je predviđeno obraćanje medijima. Osim inventure urađenog na evropskom putu i aktuelne političke situacije u BiH, razgovaraće se kako je najavljeno o nedavnim događajima na Zapadnom Balkanu.

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS

Prethodni članakDOBOJ: Prvi i pripremni ansambl otputovao na festival u Francusku (FOTO)
Naredni članakDOBOJ: Održano muzičko veče posvećeno Silvani Armenulić (FOTO/VIDEO)