S ciljem istinitog obavještavanja javnosti o svim koracima preduzetim od prvog dana prijave afričke kuge svinja, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske dostavilo je medijima i javnosti na uvid kompletnu hronologiju događaja od pojave virusa.

Prvi slučaj potvrđen je 22. juna kod uginule svinje u bijeljinskom selu Dragaljevac Srednji, a dan kasnije formiran je Lokalni krizni centar za kontrolu afričke kuge svinja u Republici Srpskoj, saopšteno je iz resornog ministarstva.

Lokalnom kriznom centru je 24. juna poslat mejl pod oznakom “hitno” da se reaguje s ciljem suzbijanja daljeg širenja bolesti na način da lokalna samouprava odredi mjesto gde će se neškodljivo uklanjati-zakopavati uginule i eutanazirane životinje, kao i sredstva za prevoz uginulih životinja u saradnji sa veterinarskim inspektorom koji sprovodi mjere.

Istog dana u Bijeljini je održan prvi sastanak sa Lokalnim kriznim centrom za kontrolu afričke kuge svinja i tada su doneseni zaključci, među kojima i da se Ministarstvu pisano dostavi imenovanje lica koje će kontaktirati sa Ministarstvom i Republičkim kriznim centrom, kao i mejl adresa za razmjenu akata o naloženim aktivnostima i dostavljanje izvještaja.

– Odrediti parcelu na kojoj će se vršiti zakopavanje eutanaziranih i uginulih životinja, bager za kopanje i prevozno sredstvo, dezinfekciju prilikom izvođenja aktivnosti na eutanaziji i odvozu. Angažovati službu da izvrši obilazak šireg područja radi sprečavanja bacanja uginulih životinja na javnim površinama, vodotokovima, šumama – navodi se u zaključcima.

Јedan od zaključaka je da se obezbijedi asistencija Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske jer svako širenje bolesti podliježe krivičnoj odgovornosti.

– Obezbijediti 24-časovni nadzor MUP-a u zaraženom i ugroženom području s ciljem poštovanja propisanih mjera Ministarstva i veterinarskog inspektora kako bi se spriječilo širenje bolesti. Zabraniti kretanje životinja i pojačati kontrolu prometa životinja na širem području. Obezbijediti punktove sa dezinfekcionim barijerama u ugroženom i zaraženom području – neki su od zaključaka.

Na sastanku je zaključeno i da je Lokalni krizni centar dužan da pruži maksimalnu podršku veterinaskoj službi i veterinarskim inspektorima koji nalažu i sprovode mjere u zaraženim imanjima.

– Obezbijediti kontinuiran rad sa farmerima u smislu edukacije i dostavljanja edukativnog materijala koji je dostavljen putem mejla, dok se ne dobije štampana verzija, kako bi ih upoznali o njihovim obavezama i mjerama koje moraju preduzeti radi sprečavanja pojave i širenja afričke kuge svinja – jedan je od zaključaka.

Na sastanku je zaključeno da je potrebno redovno izvještavanje na sedmičnom nivou i da treba navesti sve promjene od posljednjeg izvještaja, odnosno od prve pojave, a obavezni su i svakodnevna komunikacija i po potrebi češća izvještavanja.

Iz Ministarstva podsjećaju da je 26. juna poslat mejl Lokalnom kriznom centru pod oznakom “Hitno postupanje!” za dostavljanje posljednjih informacija o sprovedenim aktivnostima, a istog dana ministarstvo je donijelo rješenje kojim se zabranjuje održavanje sajmova, izložbi i drugih okupljanja životinja na području Bijeljine, te rješenje o imenovanju komisije za procjenu štete na ovom području.

U Ministarstvu je 27. juna održan sastanak Republičkog kriznog centra za kontrolu afričke kuge svinja zbog novonastale epizootiološke situacije i pojave afričke kuge svinja u Republici Srpskoj, odnosno na području Bijeljine, poslat je mejl kojim se obavještava da je Lokalni krizni centar dužan da pored redovnog sedmičnog izvještavanja dostavlja Ministartvu izvještaj i o dnevno sprovedenim aktivnostima.

Lokalni krizni centar dostavio je dnevne izvještaje koji obuhvataju broj eutanaziranih životinja, mjesto zakopavanja, veterinarsku organizaciju koja je sprovela mjere i drugo, navodi se u saopštenju.

Ministarstvo je 28. juna primilo dopis Lokalnog kriznog centra Bijeljina u kome se moli ministarstvo da, zbog novonastale situacije u vezi sa afričkom kugom svinja i nedovoljnog broja veterinarskih organizacija koje na svom epizootiološkom terenu sprovode mjere eutanazije, ovlasti i ostale veterinarske organizacije da vrše eutanaziju svinja na zaraženim imanjima bez obzira na epizootiološu nadležnost.

Tog dana Ministarstvo je donijelo rješenje kojim se obavezuju sve veterinarske organizacije koje su rješenjem Ministarstva ovlaštene za sprovođenje programa mjera zdravstvene zaštite životinja u Republici Srpskoj da se odmah stave na raspolaganje nadležnoj veterinarskoj inspekciji radi brze sanacije terena i sprovođenja drugih potrebnih mjera neophodnih za sprečavanje širenja, suzbijanje i iskorjenjivanje afričke kuge svinja u Republici Srpskoj.

Prvi sedmični izvještaj Lokalnog kriznog centra dostavljen je 1. jula.

Ministarstvo je 5. jula informisano od ovog centra da je zaključno sa tim danom zvanično prijavljeno 51 zaraženo imanje na području grada Bijeljina i opštine Šamac, od kojih je 42 sanirano, odnosno sprovedene su mjere neškodljivog uklanjanja 1.575 životinja.

U saopštenju se zaključuje da je tog dana upućen dopis Lokalnom kriznom centru Bijeljina kojim se upozorava o nepostupanju u skladu sa naloženim mjerama.

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS

Prethodni članakDOBOJ: I dalje potraga za nestalom Kanađankom Taniom Varajic (VIDEO)
Naredni članakKabinet predsjednika Srpske prijavio RAK-u BHRT i urednika emisije BHT1 Uživo