Njegovo preosveštenstvo episkop zvorničko-tuzlanski Fotije služio je danas u manastiru Svetog Nikole na Ozrenu, u prisustvu najviših zvaničnika Republike Srpske, parastos srpskim borcima od Kosovskog boja do danas.
Parastosu su prisustvovali srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković, umirovljeni episkop srednjeevropskog Konstantin, te komandant Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH Sreten Milošević.
Među okupljenim su i generalni konzul Srbije u Banjaluci Miloš Vujić, zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović, te vojni ataše u Ambasadi Rusije.
Njegovo preosveštenstvo episkop zvorničko-tuzlanski Fotije i komandant Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH Sreten Milošević danas su u manastiru Svetog Nikole na Ozrenu, u prisustvu najviših zvaničnika Republike Srpske, obavili lomljenje slavskog kolača povodom Vidovdana – krsne slave Vojske Republike Srpske i ovog puka koji baštini njenu tradiciju.
U lomljenju slavskog kolača učestovali su srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković, te umirovljeni episkop srednjeevropskog Konstantin.
Obilježavanju Vidovdana na Ozrenu prisustvuju i mališani iz Zubinog Potoka koji borave u Petrovu u okviru projekat “Spojimo djecu Kosova i Metohije i Republike Srpske”, predsjednik banjalučkog Odbora za pomoć Srbima na Kosovu i Metohiji Milorad Arlov, te načelnik petrovske opštine Ozren Petković.
Među okupljeni su i predstavnici Srba u zajedničkim institucijama, kao i organizacija i udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, te političkog, vjerskog i javnog života.
Centralna manifestacija povodom Vidovdana počela je Svetom arhijerejskom liturgijom.
Skupština srpskog naroda u BiH na zasjedanju u Banjaluci 12. maja 1992. godine donijela je odluku o formiranju Vojske Republike Srpske. Postojala je od 12. maja 1992. do 1. januara 2006. godine, nakon čega je ušla u sastav Oružanih snaga BiH.
Kroz Vojsku Republike Srpske prošlo je 210.000 boraca, a 23.801 njen pripadnik položio je život u Odbrambeno-otadžbinskom ratu za odbranu Srpske.
Foto: rtrs.tv
Izvor: RTRS