U narednih pet godina kompletno gradilište na koridoru “Pet ce” trebalo bi da bude završeno, izjavio je projekt-koordinator preduzeća “Autoputevi Republike Srpske” Davor Vučković.

Vučković je rekao novinarima da se očekuje da se već krajem decembra tekuće godine okončaju svi radovi na izvođenju prve faze auto-puta na Koridoru “Pet ce” kroz Republiku Srpsku, u dužini od šest kilometara, iako je planom predviđen februar 2022. godine.

“Počeli smo sa prvim slojevima asfalta, što znači da se počelo sa izradom kolovozne konstrukcije. U završnoj fazi je konstrukcija buduće petlje `Tovira`, koja će se koristiti kao spoj auto-puta Doboj-Banjaluka koji je izgrađen i budućeg auto-puta na koridoru `Pet ce`, i ona je iz tri nivoa”, naveo je Vučković.

On navodi da se na južnoj strani radi na samoj trasi, izvodi regulacija na odvodnji, humuziranju i pratećim objektima, od kojih je izdvojio objekat na samom spoju sa prugom koji će se koristiti kao podvožnjak, odnosno prolaz za željeznice, kao i završetak dionice na mostu preko rijeke Bosne, odnosno silazak spoja auto-puta sa magistralog puta.

On je podsjetio da je Koridor “Pet ce” podijeljen na tri dionice, Doboj-Kostajnica i Kostajnica-Putnikovo brdo, dužine po 6,5 kilometara, te “Tovira” prema sjeveru, dužine 36 kilometara.

“Prošli mjesec potpisali smo nastavak radova prema Zenici u dužini od 6,5 kilometara, koji se sastoji iz dva tunela od 1,6 kilometara, odnosno 700 metara”, izjavio je Vučković.

Davor Vučković, projekt-koordinator preduzeća “Autoputevi Republike Srpske”

On očekuje da će pripremni radovi i objava tendera za dionicu od 36 kilometara biti raspisan do kraja godine.

Vučković je naveo da izvođači radova u Federaciji BiH vrše pripreme trase u Medakovu, odnosno nastavak prema Zenici.

Predstavnici preduzeća “Autoputevi Republike Srpske” ugostili su danas studente i profesore Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci na gradilištu prve faze auto-puta na Koridoru “Pet ce” kroz Republiku Srpsku.

Profesor katedre za konstrukcije i materijale Mladen Slijepčević kaže da je riječ o kontinuiranoj edukaciji budućih mladih inženjera kako bi teorijska znanja vidjeli u praksi, te naveo da su danas prisutni studenti konstruktivnog odsjeka.

Mladen Slijepčević, profesor katedre za konstrukcije i materijale

Student četvrte godine Građevinskog fakulteta Milana Vukojević kaže da ovo nije prvi izlazak na teren, a da će danas na gradilišti imati priliku da u praksi vide kako se izvodi prednaprezanje konstrukcija. 

Milana Vukojević, student četvrte godine Građevinskog fakulteta

Galerija:

Foto: rtvdoboj.org

Izvor: SRNA

Prethodni članakJZU ”Dom zdravlja” Doboj: Važno obavještenje!
Naredni članakDOBOJ: Za 36 korisnika ugovori vrijedni 300.000 KM (FOTO)