Profesor neurologije na Univerzitetu u Južnoj Kaliforniji dr Vinsent Fortanask osmislio je test koji može ukazati na starost mozga.
Osim što je korisno jer može da otkrije rizik od demencije, u svakom slučaju je i zabavno. Uradite test i saznajte koliko godina ima vaš mozak.
Kako rješavati test: Na svako pitanje odgovorite sa “da” ili “ne”, na kraju saberite potvrdne odgovore i pogledajte rezultate, piše “Živim.hr”.
1. Noću spavam sedam i više sati.
2. Svakodnevno pojedem pet ili više komada voća i povrća s visokim udjelom antioksidansa (citrusi, zelene paprike, spanać, brokuli, jabuke, paradajz, kelj).
3. Dnevno jedem najmanje jedan obrok borovnica, malina ili kupina.
4. Najmanje tri puta nedjeljno jedem ribu bogatu omega-3 mastima (kao što su losos i skuša).
5. Najmanje pet puta dnevno konzumiram zamjene za riblja ulja bogata omega-3 masnim kiselinama ili ulje lana.
6. S dnevnim unosom vitamina uzimam i folnu kiselinu.
7. Svakodnevno uzimam malu dozu aspirina, za koji su istraživanja pokazala da može usporiti odumiranje moždanih ćelija.
8. Pijem crno vino ili sok grejpa najmanje pet puta nedjeljno.
9. Vježbam gotovo svaki dan najmanje 30 minuta.
10. Najmanje pet puta nedjeljno čitam knjige, rješavam ukrštene riječi ili sudoku ili se uključujem u aktivnosti za koje je potrebno učenje, pamćenje, analiza ili rješavanje problema.
11. Moja vrijednost ukupnog holesterola je ispod 5 mmol/l.
12. Vrijednost lošeg holesterola (tzv. LDL) manja mi je od 3 mmol/l.
13. Pojedini članovi moje porodice živjeli su 80 i više godina bez gubitka pamćenja. Imam gene za dugovječnost.
14. Ne patim od gojaznosti.
15. Hranim se mediteranski (puno voća, povrća, žitarica, mahunarki, oraha, lešnika, semenki, maslinovog ulja, malo crvenog mesa).
16. Umjesto maslaca i margarina koristim maslinovo ulje.
17. Nikada nisam pušio/la cigarete.
18. Imam normalan krvni pritisak.
19. Nemam dijabetes.
20. Nemam metabolički sindrom (skupina metaboličkih poremećaja kao što je insulinska rezistencija, nakupljanje masnog tkiva u području stomaka, visok holesterol i povišen krvni pritisak).
21. Nemam poremećaj spavanja kao što je hrkanje, neliječenu nesanicu ili opstruktivnu apneju.
22. Nekontrolisane dnevne stresne situacije nisu mi problem.
23. Uživam u mnogim aktivnostima sa svojim prijateljima, kolegama i porodicom. Njegujem dobre i zdrave međuljudske odnose s porodicom i prijateljima.
24. Nemam problema s kratkoročnom i dugoročnom memorijom.
25. Učiniću sve što trebam da spriječim Alchajmerovu bolest.
Rezultati:
23-25 potvrdnih odgovora: Oduzmite 15 godina od broja svojih godina i dobili ste broj godina koje ima vaš mozak. Ako se nešto drastično ne promijeni, imate izrazito mali rizik da ćete oboljeti od Alchajmerove bolesti.
20-22 potvrdna odgovora: Oduzmite 10 godina od broja svojih godina i dobićete starost svog mozga. Obratite pažnju na pitanja na koja ste odgovorili s “ne” i pokušajte da promijenite ta ponašanja.
15-19 potvrdnih odgovora: Dob vašeg mozga jednaka je broju vaših godina. Možda ste u rizičnoj grupi i možete da obolite od demencije. Promijenite loše životne navike.
12-14 potvrdnih odgovora: Dodajte pet godina broju svojih godina i toliko je star vaš mozak. Spadate u rizičnu grupu i ako ne promijenite loše navike, postoji vjerovatnoća da ćete oboljeti od Alchajmera. Posjetite doktora i razgovarajte s njim o ovom problemu.
0-11 potvrdnih odgovora: Dodajte 10 godina broju svojih godina – toliko je star vaš mozak. S doktorom razgovarajte o mogućim načinima podnošenja stresa.
Foto: Image by VSRao from Pixabay
Izvor: Nezavisne