Od početka pandemije nijedan pacijent u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske nije ostao bez zdravstvene zaštite ili bez respiratora, kao što se dešavalo u mnogo razvijenijim zemljama Zapadne Evrope, rekao je generalni direktor UKC-a Vlado Đajić.

Đajić naglašava da je sve što je ova zdravstvena ustanova postigla u smislu reogranizacije i zbrinjavanja pacijenata, uspjela zahvaljujući podršci rukovodstva Republike Srpske.

– Mi smo referentna i najveća ustanova pa je, shodno tome, na nama i najveći pritisak, odnosno priliv pacijenata. Osim toga, UKC zbrinjava oboljele od kovida i iz drugih područja Republike Srpske koji nam se upućuju kada njihovi centri smatraju da ne mogu adekvatno odgovoriti ili pružiti adekvatno zbrinjavanje. Samim tim, i obim posla koji obavljaju naši medicinski profesionalci je izuzetno velik, a epidemija dugo traje, tako da se pritisak konstantno povećava – istakao je Đajić za Srpskainfo.

On je naglasio da borba protiv virusa korona još traje, te da je UKC Srpske imao vrlo težak zadatak u prethodnih osam mjeseci.

– Ali, zahvaljući podršci rukovodstva Republike Srpske, resornog ministarstva i dobroj saradnji s gradskom vlašću, kao i našim dobrim organizacionim sposobnostima, uspjeli smo da odgovorimo izazovima koji su postavljeni pred nas. Svaka odluka koja je donesena razmatrala se iz svih uglova i dobar odgovor na korona virus odraz je stabilnog sistema Republike Srpske – rekao je Đajić.

On je podsjetio da je UKC morao da reorganizuje rad i osposobi dodatne kapacitete.

– U krugu UKC Republike Srpske, na lokaciji Paprikovac, uvedena je trijaža pacijenata prije ulasku u bolnicu, zbog opasnosti od širenja virusa kako među samim pacijentima, tako i među medicinskim radnicima. Kliniku za infektivne bolesti pretvorili smo u Kovid bolnicu, gdje se liječe teške kliničke forme bolesti i kritično oboljeli od kovida 19. U prostoru ove klinike takođe smo osposobili operacionu salu za akutno hirurško zbrinjavanje pacijenata s koronom, a u njoj se obavljaju i porodi trudnica pozitivnih na ovaj virus carskim rezom. Kompletno medicinsko osoblje pojačalo je svoja dežurstva i angažovanost osoblja, kako bi adekvatno odgovorili na pojačani priliv pacijenata – navodi generalni direktor UKC.

Dodaje da je u pogon stavljena i lokacija u centru Banjaluke.

– Lokacija u centru, Hirurgija i stara Klinika za plućne bolesti, u prvom talasu opremljena je sa 400 kreveta, kao i sa dvije operacione sale. Na ovoj lokaciji uglavnom su bili smješteni lakši i srednje teški bolesnici. Tokom ljeta smo se spremali za jesen i zimu, jer smo pratili kretanja u svijetu i trudili se da budemo dva koraka ispred virusa korona – ističe Đajić za Srpsakinfo.

Đajić navodi da je od početka pandemije veliki pritisak na UKC.

– Koliki je teret na na UKC, na čijem sam čelu, govore upravo podaci. Za ovih osam mjeseci trajanja pandemije, koja maksimalno iscrpljuje medicinski kadar, pregledali smo više od 10.000 kovid suspektnih i kovid pozitivnih pacijenata. Primjera radi, samo u Klinici za infektivne bolesti bolnički je liječeno više od 2.000 pacijenata. To je, međutim, podatak samo za ovu kliniku, ne računajući broj pacijenata iz novoformiranih kovid odjeljenja unazad 15 dana. U jedinicima intenzivne medicine preko 340 pacijenata zahtijevalo je neki vid respiratorne podrške, koja je izuzetno skupa – istakao je on.

Đajić kaže da liječenje pacijenta koji zahtijeva respiratornu podršku UKC Srpske dnevno košta više od 2.000 KM.

Kada je riječ o redovnoj zdravstvenoj zaštiti, odnosno liječenju pacijenta koji nisu zaraženi virusom korona, Đajić je rekao da su, zbog teške epidemiološke situacije, nastala dva paralelna zdravstvena sistema unutar UKC.

– Tako je oko 1.000 radnika angažovano u zbrinjavanju kovid pacijenata, a za nekovid pacijente angažovano je njih 2.000, što je dokaz da se ovdje zbrinjavaju i drugi pacijenti – istakao je on.

Đajić je ponovo apelovao na građane da poštuju epidemiloške mjere donesene s ciljem sprečavanja širenja virusa korona.

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS

Prethodni članakDanas Sveti Vrači
Naredni članakOd sutra obavezna zimska oprema za vozila