Predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija izjavio je da je na današnjem sastanku sa komesarom za proširenje EU Oliverom Varheljijem dobijena potvrda opredijeljenosti da do ljeta 2021. godine BiH dobije kandidatski status u EU.

Na konferenciji za medije nakon sastanka kojem su prisustvovali i predsjednici vlada Republike Srpske Radovan Višković i Federacije BiH Fadil Novalić, te gradonačelnik Brčko distrikta Siniša Milić, Tegeltija je rekao da je Varhelji predstavio ekonomski investicioni plan za Balkan.

– Ono što je nama važno jeste da se razmišljanja o evropskom investicionom planu za zapadni Balkan poklapaju sa stavovima i razmišljanjima koje imaju vlasti u BiH, a to je dugoročni ekonomski oporavak i razvoj, regionalne ekonomske integracije, podrška zelenoj i digitalnoj tranziciji, te forsiranje projekata koji imaju za cilj regionalno povezivanje, odnosno imaju regionalni značaj – istakao je Tegeltija.

On je dodao da BiH u narednih nekoliko godina očekuje da obezbijedi makrofinansijsku podršku.

– Radi se o kreditnim sredstvima. Ali sa stanovišta rokova, cijene kredita i sigurnosti za taj novac, nama je važno da postignemo dogovor o tom aranžmanu – dodao je Tegeltija.

Prema njegovim riječima, glavne teme današnjeg razgovora bile su posljednji izvještaj Evropske komisije za BiH, uključivanje BiH u zelene koridore roba, kao i makrofinansijska pomoć EU za BiH u iznosu od 250 miliona evra.

– Nama je jako važno da je u Izvještaju koji je predstavljen u Briselu poruka da je zapadni Balkan ponovo na agendi EU. Izjava komesara Varheljija da je zapadni Balkan važan prioritet ohrabrila nas je i i dala nadu da će se proces proširenja EU nastaviti imajući u vidu da građani BiH žele taj put – istakao je Tegeltija.

On je dodao da je na sastanku naglašeno da BiH geografski i civilizacijski pripada Evropi i da je najveći broj građana BiH jasno opredijeljen za EU, kao i spremnost da budu preduzeti svi koraci kako bi taj proces približavanja EU bio ubrzan.

Navodeći da je razgovarano o Izvještaju o napretku BiH za 2020. godinu, Tegeltija je podsjetio da izvještaj obuhvata period od maja 2019. godine, kada nije bio formiran Savjet ministara i kada nisu provođene reforme koje je definisala Evropska komisija.

– U Izvještaju ima pozitivnih ocjena, ali i ukazivanja da u pojedinim oblastima nismo skoro ništa uradili – konstatovao je predsjedavajući Savjeta ministara.

Tegeltija je istakao da je BiH u posljednjih pet do šest mjeseci riješila 12 godina staro pitanje izbora u Mostaru, da je nakon 12 godina izrađena metodologija izrade programa integrisanja u EU, te da su nakon više od dvije godine napora usvojene strategije reforme javne uprave i strategije za procesuiranje ratnih zločina.

– Kao i svim zemljama zapadnog Balkana, u ovom izvještaju najlošije je ocijenjena oblast vladavine prava. Mi razumijemo naše obaveze koje proizilaze iz te oblasti, a to su prije svega zakon o javnim nabavkama, koji je pretpostavka da bi investicioni ciklus mogao da bude pokrenut, zatim zakon o sprečavanju sukoba interesa i zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu – rekao je Tegeltija.

Predsjedavajući Savjeta ministara poručio je da je siguran da će BiH nastaviti sa ispunjavanjem svojih obaveza.

Foto: Vlada Srpske Twitter

Izvor: SRNA

Prethodni članakRAK usvojio odluku o visini naknade za dozvole
Naredni članakVarhelji: Zapadni Balkan prioritet