Arhitektonska nepristupačnost u objektima osnovnih i srednjih škola, neodgovarajući zakonski kriterijumi za angažovanje personalnog asistenta u nastavi, kao i potreba da država konkretnije i kvalitetnije sprovodi potpisane međunarodne obaveze i dalje su prepreka kvalitetnom obrazovanju djeci i mladima sa invaliditetom, rečeno je na konferenciji za novinare Koalicije organizacija lica sa invaliditetom Doboj.
Konferencija je zakazana s ciljem promocije kamapanje “Probudi se”, čiji je cilj jačanje svijesti javnosti o pravu i značaju kvalitetnog inkluzivnog obrazovanja za djecu i mlade sa invaliditetom.
Predsjednik Odbora za praćenje primjene člana 24 UN ove koalicije Jelena Mišić navodi da lica sa invaliditetom na području Doboja arhitektonski pristup imaju samo za Osnovnu školu “Vuk Stefanović Karadžić” i Srednju ugostiteljsku školu, da se perosnalni ansistent angažuje samo u osnovnim školama, i to samo kao tehnička podrška, bez odobrenja da učestvuje u nastavi i pomaže u sadržaju.
Ona upozorava da je obrazovanje jedan od početnih stepenica ka samostalnom životu i radu lica sa invaliditetom, i da njegovim lišavanjem takve osobe ostaju nepismene i postaju socijalni slučajevi.
Terenski koordinator Koalicije Zoran Panić kaže da su, nažalost, lica sa invaliditetom uskraćena za određena zanimanja uprkos njihovoj intelektualnoj sposobnosti i željama jer im stepen tjelesnog oštećenja i arhitektonska nepristupačnost obrazovnog objekata ne dozvoljava da pohađa nastavu.
Profesor Aleksa Radišić iz Teslića, kao roditelj slabovidog djeteta, upozorava da postojeći zakon omogućava djeci sa određenim stepenom invaliditeta da se upišu od predškolskih do visokoškolskih ustanova, ali ne obezbjeđuje preduslove koje nisu samo finansijske prirode, već i tehničke i pedagoške.
On ukazuje da nedostaje nastavno osoblje koje je prošlo obuku za rad sa djecom koja imaju neku vrstu invaliditeta, prilagođeni udžbenici, nastavna sredstva i učila, kao i adekvatan znakovni jezik i pismo za slijepe i slabovide učenike.
“Nije dovoljno da škola ima obezbijeđen ulazak u zgradu za učenike kojima je to potrebno prilagoditi, postavlja se pitanje šta unutar”, rekao je Radišić.
On je upozorio da kvalitet sprovođenja inkluzivne nastave zavisi samo od entuzijazma roditelja i nevladinih organizacija.
Kampanja “Probudi se – www.probudise.ba” pokrenuta je s ciljem skretanja pažnje javnosti na one koji svojim radom, trudom i voljom stvaraju mogućnosti i grade bolje sutra djece i mladih sa invaliditetom u našem društvu, saopšteno je iz Koalicije organizacija lica sa invaliditetom Doboj, koja okuplja 11 organizacija sa područja ovog grada i Teslića iz Republike Srpske, te opština Doboj Jug i Doboj Istok iz Federacije BiH.
Kampanja treba da doprinese što skorijem uspostavljanju funkcionalnog sistema inkluzivnog obrazovanja čije će se stanje i uspjeh pratiti pomoću indikatora za praćenje implementacije inkluzivnog obrazovanja u skladu sa članom 24 Konvencije o pravima lica sa invaliditetom.
Indikatori su prvi dokument ovakvog obima i kvalitete koji je na raspolaganju obrazovnim vlastima, koji na jednom mjestu navodi sve najvažnije standarde i uslove koji moraju biti ispunjeni da bi djeca sa invaliditetom mogla uživati svoje pravo na inkluzivno obrazovanje a sve u skladu sa odredbama Konvencije o pravima osoba sA invaliditetom.
Kampanja je nastala u okviru projekta “Kvalitetno inkluzivno obrazovanje – sada!”, kojeg sprovode švedska organizacija “Moje pravo” u saradnji sa udruženjem “Duga”, zahvaljujući sredstvima Austrijske razvojne agencije – Ada, organizacije “Svjetlo za svijet” i Kahane fondacije, navodi se u saopštenju.
Foto: srna.rs
Izvor: SRNA