Iako se ponekad može činiti lakšim da sami obavimo kućne poslove, uključivanje djece u svakodnevne zadatke, dugoročno gledano, donosi brojne prednosti – ne samo za roditelje već i za same mališane.
Djeca koja odrastaju sa osjećajem odgovornosti postaju samostalnija, organizovanija i spremnija za životne izazove.
Roditelji instinktivno znaju koliko su kućne obaveze važne za razvoj djece. Mudrost koja se prenosi generacijama, sada je potvrđena i naučnim studijama – uključivanje mališana u svakodnevne zadatke doprinosi njihovom osjećaju odgovornosti, samopouzdanju i pripadnosti porodici.
Od najranijih dana, djeca treba da budu uključena u obavljanje jednostavnih zadataka. Kada napune četiri ili pet godina, treba da pomažu su u sortiranju čarapa ili postavljanju salveta na sto. Kako rastu, njihove odgovornosti treba da budu sve ozbiljnije, prilagođene njihovim sposobnostima i uzrastu, piše Parents magazin, prenosi Politika.
Kako motivisati djecu da preuzmu obaveze
Uključivanjem u kućne poslove djeca razvijaju radne navike i osećaj odgovornosti. Kada dijete dobije određeni zadatak, ono osjeća povjerenje koje mu je ukazano, što doprinosi njegovom samopouzdanju. Osim toga, kroz rad uče vrijednost timskog duha i bolje razumiju koliko truda odrasli ulažu u svakodnevne obaveze.
Jedan od ključnih benefita je i osjećaj pripadnosti. Kada djeca aktivno učestvuju u održavanju domaćinstva, ona postaju važan dio porodice i uče koliko je zajedništvo značajno. Takođe, kroz ove zadatke razvijaju organizacione sposobnosti, disciplinu i vještine koje će im biti od velike koristi u budućnosti.
Naravno, većina djece ne skače od sreće kada im se dodijeli zadatak, ali postoji nekoliko trikova kako ih motivisati:
Pohvale i priznanje – Svaki trud treba nagraditi riječima podrške i pohvale, jer to dodatno podstiče dijete.
Pretvaranje obaveza u igru – Kod mlađe djece, zadaci mogu postati zabavniji ako ih učinite takmičarskim ili ih spojite sa muzikom.
Postepeno povećavanje odgovornosti – Djeca ne bi trebalo odmah da dobiju previše zadataka, već ih postepeno uključujte u sve složenije obaveze.
Doslijednost – Uvođenje rutine pomaže djetetu da kućne obaveze doživi kao normalan dio svog dana.
Kućne obaveze prema uzrastu
10 godina:
Sortiranje i slaganje veša
Usisavanje
Brisanje kuhinjskih površina
Brisanje cipela
Postavljanje stola
Slaganje drva
Iznošenje smeća
13 godina:
Namještanje kreveta i sređivanje sobe
Pakovanje užine po potrebi
Šetanje psa
Pečenje kolača
Pomaganje u farbanju kuće
14 godina:
Kupovina namirnica
Odlazak po mlađeg brata u školu
Pomoć oko domaćih zadataka i čitanja
Čišćenje kupatila
Spremanje večere
16 godina:
Čišćenje kuhinje
Preuzimanje braće i sestara iz škole
Čuvanje mlađe djece
Odlazak u veću kupovinu
Foto: Pexels
Izvor: Nezavisne