Zlatne ribice su tihe i interesantne životinjice, nisu skupe i ne zauzimaju mnogo prostora, pa ne čudi što su tako popularan izbor kućnih ljubimaca za djecu i vlasnike početnike.

Ali, šta da radite ako se jednog jutra probudite i otkrijete da se voda u kojoj boravi zlatna ribica opasno zamutila? Ne treba da paničite, jer postoji “lijek” i za mutnu vodu!

Zbog čega voda u akvarijumu u kome boravi zlatna ribica postaje mutna?

Loš smještaj

Ako zlatnu ribicu držite u običnoj činiji, zamijenite posudu manjim akvarijumom: držanje ribice u činiji je loša praksa pojedinih akvarista, jer je riba u njoj skučena.

Godine 2003, gradsko veće Monce u Italiji donijelo je ukaz koji zabranjuje građanima da drže zlatne ribice u činijama, a razlog je “loš nivo kiseonika u vodi”. Međutim, to je samo jedan od razloga da ribicu ne držite u činiji. Obična zlatna ribica može da naraste do 25 cm, a mala posuda definitivno neće biti dobar dom.

Boja vode

Boja vode može da ukaže na izvor ove promjene: ako je voda zelena, vjerovatno imate problem sa algama, ako je bijela (kao matirano staklo), u akvarijumu “cvetaju” bakterije, a ako je žuta ili siva, najvjerovatnije niste dobro oprali akvarijum.

Prekomjerni rast algi

Ukoliko se na zidovima akvarijuma pojave zelene naslage, riječ je o algama, pa u vodu dodajte ribice ili puževe koji se njima hrane. Eliminišite alge iz akvarijuma i pomjerite ga sa direktne sunčeve svjetlosti. Ako ovo ne riješi problem, uključite im UV svjetlo.

Bujanje bakterija

Ako su bakterije krivci za mutnu vodu u akvarijumu, potrebno je da pronađete proizvod koji će ih eliminisati, najčešće antibiotik širokog spektra. Ponekad može da bude potrebno nekoliko nedjelja da se voda očisti.

Filter i promjena vode

Ako je akvarijumska voda prljava, očistite filter i izvršite djelimičnu promjenu vode. Raspored promjene vode će zavisiti od veličine akvarijuma, broja i vrsta ribica i koliko dobro vaš filter radi.

Prekomjerno hranjenje

Ako ste vlasnik početnik zlatne ribice, možda je hranite previše: višak nepojedene hrane sasvim sigurno će zamutiti vodu u akvarijumu i postati odlična podloga za rast bakterija. Zlatnim ribicama hrana brzo prolazi kroz organizam, pa ih hranite malim obrocima, nekoliko puta dnevno, umjesto da im odjadnom sipate mnogo hrane.

Foto: Pixabay

Izvor: Nezavisne

Prethodni članakKako brzo sakriti tamne podočnjake?
Naredni članakAlkohol i lijekovi: Koje kombinacije su najopasnije