U Republici Srpskoj 1. marta se javnost podsjeća na tragični događaj sa Baščaršije iz 1992. godine, kada su muslimanski ekstremisti likvidirali Nikolu Gardovića prilikom svadbene proslave njegovog sina, i teško je razumjeti da neko slavi datum kada je ozvaničen početak rata u BiH, izjavio je Georgije Vulić sa Instituta istorijskih nauka Univerziteta u Istočnom Sarajevu.

On je naglasio da je teško razumjeti da bilo koji narod slavi “dan nezavisnosti” onog datuma kada je ozvaničen početak ratnih zbivanja na njegovom životnom prostoru.

“Ipak, čini se da bošnjački narod iz godine u godinu ovaj dan obilježava uz sve veću medijsku pompu i sa sve žešćim porukama, koje svjedoče o želji za ispunjenjem sna o životu u `građanskoj BiH`”, rekao je Srni Vulić, istraživač viši saradnik na Institutu.

On je podsjetio da većina srpske javnosti u BiH početak rata vezuje za 1. mart 1992. godine, dan kada su muslimanski ekstremisti na čelu sa istaknutim kriminalcem Ramizom Delalićem Ćelom likvidirali Nikolu Gardovića na Baščaršiji prilikom svadbene proslave njegovog sina Milana.

“U tim dešavanjima ranjen je i pravoslavni sveštenik Radenko Mirović. Istog dana završeno je i glasanje na referendumu o nezavisnosti BiH, odnosno izlasku ove socijalističke republike iz jugoslovenske države. Srbi su referendum bojkotovali, ne želeći se odreći života u jugoslovenskoj zajednici. Ovako napeta situacija prouzrokovala je postavljanje barikada u Sarajevu, koje su poslužile za razdvajanje stanovništva na etničkom osnovu”, naveo je Vulić.

On je naglasio da se u Srpskoj praznuje dan kada je potpisan Dejtonski mirovni sporazum, kojim je okončan rat u BiH.

“Ovakvo stanje, u kojem srpska strana praznuje dan uspostavljanja mira, a bošnjačka dan početka rata, šalje jaku simboličku poruku ostalim zemljama. Značajan dio svjetske javnosti, uprkos ovakvoj situaciji, optuživao je srpsku stranu za gotovo sve nesreće koje su zadesile ovaj prostor tokom devedesetih godina 20. vijeka”, napomenuo je Vulić.

On je naveo da ostaje nada da će nove političke okolnosti na globalnom planu dovesti i do prilike da se sasluša glas Republike Srpske o ovim pitanjima.

Prema njegovim riječima, najvažniju ulogu u sazrijevanju svijesti kod Srba o događajima sa početka rata u BiH trebalo bi da ima srpska istoriografija, čija je dužnost da na naučnoj osnovi predstavi javnosti početak jugoslovenske krize, ali i dalji tok događaja tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

“Time bi istoriografija zauzela mjesto koje joj pripada u rasvjetljavanju istine o dešavanjima kojima su se prvenstveno bavili političari i sudovi, koji svakako nisu mjesta u kojima bi trebala da se piše istorija, iako je to, nažalost, najčešće bio slučaj kada je riječ o ratu u BiH”, naglasio je Vulić.

U dijelu Federacije BiH sa većinskim bošnjačkim stanovništvom 1. mart se obilježava kao takozvani dan nezavisnosti BiH, dok se ovaj datum u Republici Srpskoj ne slavi.

Foto: rtrs.tv/Ustupljena fotografija

Izvor: SRNA