Izaslanik predsjednika Republike Srpske Sanja Vulić izjavila je danas da je Sijekovac kod Broda paradigma svega onoga što se devedesetih godina prošlog vijeka dešavalo u BiH i najbolji primjer ko je bio dželat, a ko žrtva.
Vulićeva je istakla da je obaveza srpskog naroda da nikada ne zaboravi šta mu se desilo u proteklom ratu na ovom prostoru.
“Vjera nas uči da praštamo, ali srpski ponos i karakter nas obavezuju da ovaj zločin nikada ne zaboravimo i da buduće naraštaje učimo kako je srpski narod imao velike žrtve”, rekla je Vulićeva novinarima u Sijekovcu, gdje je prisustvovala obilježavanju 33 godine od zločina počinjenog nad srpskim civilima u ovom mjestu.
Vulićeva je naglasila da nepravedni i antiustavni Sud BiH nema nimalo empatije prema srpskim žrtvama rata, što se posebno pokazalo kod zločina u Sijekovcu, budući da je samo jedno lice dobilo 10 godina zatvora za ovaj zločin.
Ona je navela da ovo samo potvrđuje da je bilo planirano da Srbe kao narod koji treba istrijebiti sa ovih prostora, jer se tako pravosuđe BiH odnosi prema srpskim žrtvama.
“Poručujem im da srpski narod postoji vijekovima i opstaće i postojati i dalje na svojim vjekovnim ognjištima!”, naglasila je Vulićeva.
Vulićeva je sugerisala da Srbi mlade naraštaje trebaju učiti da su srpska čast i ponos iznad svega.
U prvom ratnom zločinu počinjenom na teritoriji BiH za sat vremena ubijeno je devetoro Srba, među kojima najviše članova porodica Milošević i Zečević.
Pripadnici regularne Hrvatske vojske, zajedno sa paravojnim hrvatsko-muslimanskim jedinicama iz BiH i Hrvatske, su 26. marta 1992. godine u Sijekovcu ubili devet srpskih civila, a narednih dana još 37 Srba.
U Sijekovcu je tokom 1992. godine ubijeno 46 srpskih civila, navodi se u dokumentima Boračke organizacije Brod.
Okupacija hrvatskih snaga prekinuta je 7. oktobra 1992. godine, kada je general Slavko Lisica pažljivo osmišljenom vojnom akcijom oslobodio područje opštine Brod.
Obilježavanje 33 godine od stradanja srpskih civila u Sijekovcu organizovao je Odbor Vlade Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Foto: srna.rs
Izvor: SRNA