Novi sastanak Ekonomsko-socijalnog savjeta, po svemu sudeći, uz najnižu platu, na dnevnom redu imaće i ljetos predložen novi obračun plata.

Iz Saveza sindikata navode da nije dovoljno utvrditi najnižu platu, ona mora da se množi sa koeficijentom koji odslikava i stručnu spremu i složenost poslova koje radnik obavlja.

Već osam godina u Republici Srpskoj nema opšteg, niti granskih kolektivnih ugovora u privredi. To je razlog, kažu u Sindikatu, zbog kojeg svaki treći radnik prima najnižu platu. U stvarnosti, ona bi trebalo da bude zaštitini mehanizam za tek pet odsto i to nekvalifikovanih radnika. Zato traže obračun plata koji je odraz stručne spreme i posla koji radnik obavlja.

– Јe li logično ići na posao i raditi, a da vi za svoj rad ne možete da kupite hranu iz sindikalne potrošačke korpe za svoju četvoročlanu porodicu za koju hrana iznosi 1.190 KM u septembru ove godine? – pita Danko Ružičić, potpredsjednik Saveza sindikata Republike Srpske.

Sa ovim argumentom novi obračun plata biće stavljen na dnevni red naredne sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta. Nezvanično, već u četvrtak. Dodatan razlog, kažu u Sindikatu, imaju u podacima Poreske uprave, prema kojima je privreda Srpske prošle godine ostvarila dobit od 3,65 milijardi KM. U deset mjeseci ove godine, rast je 28 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Poslodavci, međutim, ne misle isto. Na prvom mjestu, Sindikatu zamjeraju reprezentativnost.

Direktor Unije udruženja poslodavaca Saša Aćić kaže da ovaj sindikat zastupa dominantno radnike budžetskih organizacija i da nema legitimitet da uređuju plate u privredi.

Ružičić odgovara da su on i svih deset predsjednika granskih sindikata dokazali svoju reprezentativnost.

U Uniji poslodavaca ipak priznaju da je mnogo problema koji čekaju da budu riješeni. Siva zona i podizanje produktivnosti tehnološkim razvojem su na prvom su mjestu.

– Nikakvom administrativnom mjerom se ne mogu povećati plate. Plate se povećavaju isključivo na osnovu produktivnosti i to je glavna poruka Unije poslodavaca – jasan je Aćić.

Ekonomista Bojan Lučić ipak kaže da novi obračun plata nije priča koju treba staviti po strani. Sama inicijativa, smatra, ima smisla i vrlo je ozbiljno pripremljena.

– Mogu da shvatim da poslodavci u startu nemaju podršku za jednu takvu politiku, jer smatraju da je to neki atak na njih, ali ako želimo da dođemo do rješenja, bez obzira na to sa koje strane dolazi inicijativa, treba da joj se pristupi na ozbiljan način – ističe Lučić.

Sličnog mišljenja je i premijer Srpske Radovan Višković.

– Ne možete sa minimalnom platom sutra u poziciju dovesti i doktora nauka. To govorim zato što imamo sivu zonu i poslodavce koji to zloupotrebljavaju, odnosno da su svi prijavljeni na istu platu. Krenućemo u rješavanje ovog pitanja – poručio je Višković.

Prema prijedlogu Saveza sindikata, plata bi se obračunavala množenjem najniže plate sa koeficijentima stručne spreme, od 1,4 za kvalifikovane radnike, do 2,75 za visoku stručnu spremu.

Foto: Centralna banka BiH

Izvor: RTRS