Stradanje Srba u dobojskom logoru 1915-1917. godine, u kojem je ukupno stradalo 12.000 Srba, biće obilježeno sutra u Doboju, najavio je pomoćnik ministra za boračko-invalidsku zaštitu Republike Srpske Nebojša Vidaković.
Obilježavanje organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
“Prvi konvoj interniranih Srba stigao je u Doboj 1915. godine. Austro-Ugarska je odmah na početku Prvog svjetskog rata 1914. godine formirala prve koncentracione logore na tlu Evrope, namijenjene isključivo za Srbe sa obje strane Drine”, rekao je Vidaković na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Vidaković je naveo da je dobojski logor formiran sa namjerom da postane prvo organizovano masovno stratište, ne samo za zarobljene vojnike, već i za pripadnike civilnog stanovništva jednog naroda, uključujući žene i djecu, što je do tada bilo nezabilježeno u istoriji civilizovane Evrope.
Prema njegovim riječima, do 5. jula 1917. godine kroz logor je prošla 45.791 osoba, od kojih je Srba iz BiH bilo 33.669 lica, među kojima 16.673 muškaraca i 16.996 žena i djece, te 9.172 vojnika, žena, djece i staraca iz Srbije, kao i 2.950 crnogorskih vojnika i civila.
Vidaković je podsjetio da je na mjestu gdje se nalazio logor, u blizini željezničke stanice, grad Doboj podigao 2016. godine spomenik koji simbolizuje stradanje srpskog naroda u Dobojskom logoru.
On je naveo da program obilježavanja počinje u 9.00 časova služenjem Svete arhijerejska liturgija u spomen-hramu Svetih apostola Petra i Pavla, a u 10.40 časova biće položeno cvijeće na spomen-kosturnicu.
U 11.10 časova predviđeno je polaganje vijenaca i cvijeća i obraćanje zvaničnika kod Spomenika žrtvama Dobojskog logora kod željezničke stanice.
Vidaković je najavio da će u ponedjeljak, 30. decembra, u Kozarskoj Dubici biti obilježen “Dan sjećanja na Petra Popovića Peciju, srpskog ustaničkog četovođu i borca protiv Turaka”.
Ovaj događaj počinje u 9.00 časova služenjem Svete arhijerejske liturgije u manastiru Moštanica u Kozarskoj Dubici, nakon čega će biti položeni vijenci na spomenik Peciji.
Vidaković je podsjetio da je Petar Popović Pecija bio hajduk, jedan od prvih ustanika protiv Osmanskog carstva, koji je podigao bunu 1858. godine u Knešpolju i sve do pogibije 1875. godine bio je među najhrabrijim vođama ustanika u ovom dijelu Balkana.
“Ovaj veliki srpski junak je simbol borbe srpskog naroda za slobodu, simbol otpora okupatoru i tuđinskoj čizmi bez obzira na silu koja im prijeti”, zaključio je Vidaković. /