“Naša ispovijest 2 – svjedočenje žena žrtava rata u Republici Srpskoj 1992 – 1995” – zbirka je autentičnih svjedočenja žena, koje su tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata u BiH pretrpjele torturu i zlostavljanja.
Božica Živković Railić, predsjednica Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske istakla da ova monografija sadrži lične ispovijesti žena koje su u toku Odbrambeno-otadžbinskog rata u BiH pretrpjele strahote.
– 10 godina i više bavimo se prikupljanjem, snimanjem i publikovanjem. Sada već nekih žena među nama nema. Ovi dokumenti biće dostupni istraživačima i nakon naše smrti da vide šta se dešavalo – priča Živković Railić.
Viktor Nuždić direktor Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Republike Srpske izrazio veliku zahvalnost ženama koje su učestvovale u izradi monografije.
– To nije ni malo jednostavno. Svako ko pročita vidjeće kakvu su torturu i muku prošle ove žene. Posebna zahvalnost Udruženju žena žrtava rata Republike Srpske i primjer kako izgleda dobra saradnja – kaže Nuždić.
On navodi da su srpske žrtve, jedine žrtve koje nisu dobile nikakvu pravnu satisfakciju.
– Sada su svi napori usmjereni da javnost u Republici Srpskoj, Srbiji, a tako i šire te da se upoznaju šta se tačno dešavalo – priča Nuždić.
Podsjetimo, knjiga je prethodne sedmice predstavljena u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije u Beogradu.
Foto: rtrs.tv
Izvor: RTRS






