Rukometna reprezentacija Španije je odbranila titulu prvaka Evrope nakon što je u finalu pobijedila Hrvatsku 22:20.

Utakmica nije bila spektakularna, prvenstveno zbog velikog broja tehničkih grešaka, ali drama nije izostala.

Finale je počelo sa dva uvodna gola Hrvatske, nakon čega je uslijedio period igre gol za gol. Golom Mamića u 19. minuti Kauboji su otišli na +3 (7:10), poslije čega je Ribera tražio tajm-aut te se utakmica okrenula.

Hrvatska je nakon toga 11 minuta bila bez gola, dok su Španci zabijali te su stigli do preokreta za rezultat 12:11 poslije prvog poluvremena. Јedan od ključnih poteza u prvom dijelu bio je Vargasov povratak na gol Španije koji je za 12 minuta upisao šest odbrana.

Prvi gol u nastavku postigla je Stepančić nakon čega je uslijedila serija Španije od 4:0. U 36. minuti Kanelas je zabio za 16:12. Tada su Hrvati zaigrali bolje u odbrani, uspjeli su se vratiti pa se u posljednjih 15 minuta ušlo pri rezultatu 17:15 za Špance.

Golovima Horvata i Marića Hrvatska stiže do izjednačenja. Nakon toga po nekoliko grešaka na obje strane, da bi se nakon toga u 54. minuti digao Stepančić i sjajno pogodio za vođstvo Kauboja 19:18.

Gomez Abelo je u 59. minuti realizovao sedmerac i vratio vođstvo Španiji 21:20, da bi Dujšebaev poslije greške Karačića zabio za 22:20.

Špancima je ovo druga titula prvaka Evrope u istoriji.

Prethodni članakSavladana Italija, “delfini” peti na EP
Naredni članakDOBOJ: Đokić – Isključenja zbog grube povrede statuta i djelovanja mimo partije