Šef Delegacije EU u BiH Luiđi Soreka rekao je da je OHR nespojiv sa evropskim putem BiH.

– Nikada nije bilo predviđeno da OHR bude trajni element ustavne arhitekture BiH. Opsežna međunarodna supervizija je u principu nespojiva sa članstvom u EU i OHR se mora zatvoriti na određenom nivou evropskog puta BiH. Ciljevi i uslovi za zatvaranje OHR-a su navedeni u Agendi 5+2. Međutim, oni još uvijek nisu ispunjeni – rekao je Soreka za Јuronjuz.

On je rekao da se da bi došlo do zatvaranja OHR-a politički lideri moraju suzdržati od retorike i djelovanja usmjerenih na podjele i uspostaviti mirnu, održivu zemlju koja je nepovratno na putu evropskih integracija.

– Mora se prestati sa dovođenjem u pitanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH i moraju se intenzivirati napori na ispunjenju zahtjeva iz Agende 5+2 – istakao je Soreka.

Povodom 29 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, Soreka je rekao da je ovaj sporazum izuzetno značajan i da je okončao najdestruktivniji sukob u Evropi od Drugog svjetskog rata.

– Tri decenije kasnije, zemlja se još uvijek oporavlja od posljedica rata 1992-1995. godine i potrebno je još mnogo toga uraditi na pomirenju. Često čujete da se govori o prelasku od Dejtona do Brisela. Uvjeren sam, na osnovu mog profesionalnog iskustva u regionu, da transformativna snaga evropskog puta predstavlja najbolju garanciju prosperiteta i sigurnosti zemlje. Kada je riječ o ustavnom uređenju, podsjećam da je moto “Ujedinjeni u različitosti” i da se uređenja u državama članicama EU i te kako razlikuju – istakao je Soreka.

On je naveo da su uređenja različita i to da su neke zemlje centralizovane, druge više decentralizovane.

– Ono što je najvažnije nije samo uređenje, koliko funkcionisanje sistema. BiH će morati da osigura funkcionalnost svojih institucija kako bi mogla preuzeti obaveze koje proizlaze iz članstva u EU. Pristupni pregovori, nakon što se otvore, biće mjesto gdje će se praviti neophodni napredak u smislu funkcionalnosti – naveo je Soreka.

On je rekao i da smatra privilegijom što je imenovan da predstavlja EU baš u BiH. Kaže da je proširenje trenutno visoko na listi prioriteta EU i da su ovo “fascinantna vremena u kojima ponovo radi na Zapadnom Balkanu i u BiH”.

– Naveo bih samo jedan jednostavan primjer u prilog tome koliko je proširenje važno u ovom trenutku. Naime, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Lajen posjetila je BiH pet puta od oktobra 2021. godine. EU i njene države članice su najlojalniji partner ove zemlje i daleko najveći investitor u odnosu na druge – rekao je Soreka.

On je dodao da je decentralizovano uređenje BiH sasvim kompatibilno sa članstvom u EU, ali da BiH mora reformisati institucije kako bi bila u mogućnosti da efektivno učestvuje u donošenju odluka u EU i da u potpunosti implementira i primjenjuje EU zakonodavstvo i standarde.

– Kao članica EU, BiH bi takođe morala imati mogućnost da imenuje predstavnike koji govore u ime cijele zemlje u različitim institucijama EU – naveo je on.

Soreka je rekao da BiH, da bi pristupila EU, mora uskladiti ustavni okvir sa evropskim standardima i ukloniti diskriminatorne odredbe u skladu sa sudskom praksom Evropskog suda za ljudska prava proisteklom iz predmeta “Sejdić-Finci”.

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS

Prethodni članakOstojić: Јedini spas za BiH je vraćanje na izvorni Dejton
Naredni članakVišković: Srpska finansijski stabilna; Marfi da se pozabavi prezaduženom Amerikom (VIDEO)