U Republici Srpskoj u protekla 24 časa zabilježeno je 25 novih slučajeva zaraze virusom korona, od ukupno 179 testiranih građana. Najviše novozaraženih je u Banjaluci. Zabilježeni su slučajevi zaraze i u Laktašima i Šipovu. Ukupan broj pozitivnih na virus je 226, a pod nadzorom je više od 13 hiljada lica.

Gostujući u emisiji Aktuelno Radija Republike Srpske ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić istakao je da se krenulo sa aktivnim nadzorom i da se izoluju zaraženi pacijenti. Takođe, naveo je da okončanje krize i širenja virusa zavisi od građana. Pozvao je sve da poštuju mjere i na taj način zaštite sebe i zajednicu u kojoj borave.

Od pojave virusa u Republici Srpskoj prošlo je 25 dana. Za razliku od prvih dana pojave virusa i pasivnog odnosa, odnedavno se primjenjuje aktivni epidemiološki nadzor. Epidemiolozi i zdravstveni radnici uzimaju uzorke na terenu a s tim u vezi veći je postotak pozitivnih na virus istakao je ministar Alen Šeranić. Upravo takve osobe izoluju se iz zajednice i smještaju u karantin.

– Tako da je dobro kada otkrijemo da je neko pozitivan, da bi kroz zdravstveni nadzor pomogli tom licu ali i zajednici. Znamo da će ta osoba biti zbrinuta na adekvatan način, biti praćena i da neće biti dalji prenosnik širenja virusa korona – istakao je Šeranić.

S ciljem zaštite građana uspostavljen je i karantin na granici. Građani koji se vraćaju kući iz drugih zemalja, upućuju se u karantine u lokalnim zajednicama, iz kojeg izlaze nakon 14 dana, ako rezultati budu negativni na virus. Šeranić ističe da naredne tri sedmice mogu biti ključne, ali i naglašava da je teško praviti procjene.

. Ako uspijemo da u narednom periodu pod kontrolu, odnosno nadzor, stavimo lica koja su pozitivna na korona virus, imaćemo 14 dana period inkubacije, pa s tim u vezi i tri sedmice za izolaciju virusa. Naravno to se može mijenjati već u narednoj sedmici, zavisno od okolnosti u Republici Srpskoj – naveo je on.

Šeranić ističe da niko nije bio spreman za širenje virusa koji je u karantin stavio četvrtinu svjetske populacije. Ipak, naglašava da je zdravstveni sistem uspješno odgovorio izazovu, te dodao da se radi na reorganizaciji rada bolnica i domova zdravlja da bi se zaštitili zdravstveni radnici ali i pacijenti. Ministar naglašava da Srpska raspolaže sa medicinskom opremom i testovima, ali i podsjeća na problem nabavke u svijetu.

– Ukoliko epidemija bude trajala duže, naravno da će nam trebati dodatna sredstva. Moram reći da u Vladi Republike Srpske i u Republičkom štabu za vanredne situacije radi tim koji traži na tržištu dostupne resurse. Moraju se naći i kompatibilni testovi. Ima puno testova na tržištu ali nisu kompatibilni sa aparatima koje imamo – naglasio je ministar Šeranić za Radio Republike Srpske.

Ministar poručuje da je važno i dalje da se građani pridržavaju preporuka. Izlaziti iz kuće samo kada je neophodno, držati fizičku distancu i biti odgovoran prema zajednici.

– Mislim da su i građani prihvatili ovakav način djelovanja. Kao što oni daju podršku nama, dajem i ja podršku građanima. Dajte da budemo strpljivi i da kroz razumijevanje izdržimo zajedno. Vjerujem da nije lako biti 14 dana u izolaciji i treba da pomognemo jedni drugima, da bi što lakše prebrodili krizu sa što manje posljedica – dodao je on.

Ministar Šeranić istakao je da postoji opravdana potreba za uvođenjem vanrednog stanja, jer bi se odluke donosile brže i bile bi efikasnije, pa s tim u vezi i odgovorilo bi se na potrebe građana. Rekao je da ne postoji razlog za blokadu opština, te demantovao ranije objave u pojedinim medijima i društvenim mrežama da se sprema takav scenario.

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS


Prethodni članakNacrt budžeta dostavljen Predsjedništvu BiH
Naredni članakTegeltija: U toku rad na inicijativi za održavanje onlajn ročišta