Ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Đorđe Popović prisustvovao je danas u Bijeljini početku kampanje za bezbjednost saobraćaja “Niti jedna brza vožnja” i kao njen cilj najavio smanjenje brzine kao uzročnika udesa sa sadašnjih 19 odsto i time smanjenje broja poginulih u saobraćajnim nezgodama.

– Treba da ukažemo na štetnost brzine, da pokažemo znanje i odlučnost u mijenjanju stavova vozača i da prevencijom saobraćajnih nezgoda smanjimo broj poginulih na putevima, kojih smo imali 118 u prošloj godini – rekao je Popović novinarima.

Ministar je naveo da Republika Srpska ima trend smanjenja broja poginulih lica u saobraćajnim nezgodama i da taj pad treba zadržati u kontinuitetu.

On je pohvalio organizaciju velike tromjesečne kampanje za bolju bezbjednostz saobraćaja i kontinuiran rad Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske na prevenciji nezgoda.

Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić izrazio je zadovoljstvo što je kampanja “Niti jedna brza vožnja” krenula iz ovog grada koji je drugi po veličini u Srpskoj i ima gotovo 50.000 registrovanih automobila.

– Ljudski životi su najvredniji – ocijenio je Mićić i najavio podršku lokalne vlasti u podizanju bezbjednosti saobraćaja.

Načelnik Јedinice policije za bezbjednost saobraćaja u Ministarstvu unutrašnjih poslova /MUP/ Republike Srpske Goran Amidžić rekao je novinarima da je nepropisna i neprilagođena brzina uzrok 19 odsto saobraćajnih nezgoda i doprinosi težini posljedica kod svih nezgoda.

Prema njegovim riječima, ako vozilo udari pješaka pri brzini od 20 kilometara na čas svaki preživi, kod brzine od 40 kilometara na čas preživi 90 odsto, kod brzine od 80 odsto broj onih koji prežive je ispod 50 odsto, a ako se vozilo kretalo brzinom od 100 kilometara na čas svega pet odsto pješaka preživi udes.

– Posljednjih pet godina MUP je intenzitet rada usmjerio na upravljanje brzinom i ima dobrih rezultata, jer je brzina prije pet godina bila uzročnik 28,7 odsto nezgoda i svedena je na 19 odsto – istakao je Amidžić.

Prema njegovim riječima, tome je doprinijelo i korištenje radara u automatskom modu, kojih je trenutno u Srpskoj 30, a očekuje se da će uskoro u funkciji biti još 10 takozvanih presretača i još 100 stacionarnih kamera.

Amidžić je naveo da se novčane kazne za brzu vožnju kreću od 50 do 400 KM.

Direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske Novica Krunić rekao je novinarima da kampanja “Niti jedna brza vožnja” traje u mjesecima turističke sezone i pojačanog intenziteta saobraćaja.

On je naveo da se gotovo četvrtina udesa dogodi u julu i avgustu.

Krunić je rekao da 51 odsto vozača na putevima Srpske krši ograničenja brzine i istakao da rast prosječne brzine od samo jednog procenta za tri odsto povećava stepen nastanka saobraćajnih nezgoda i pet odsto smrtnost u udesima.

U realizaciju preventivne kampanje “Niti jedna brza vožnja” uključeni su Ministarstvo saobraćaja i veza, MUP Republike Srpske, Agencija za bezbjednost saobraćaja, Zavod za obrazovanje odraslih, Auto-moto savez Republike Srpske, “Autoputevi” Republike Srpske i jedinice lokalne samouprave.

Na centralnom trgu u Bijeljini tokom promocije kampanje postavljeni su simulator prevrtanja vozila i simulator “kosa ravan”.

Foto: srna.rs

Izvor: SRNA

Prethodni članakPrezentovan Garantni program podrške privredi
Naredni članakZlatni krst Kneza Lazara piscu Milisavu Saviću