BOSTON, MA - MAY 27: LeBron James #23 of the Cleveland Cavaliers is interviewed after defeating the Boston Celtics 87-79 in Game Seven of the 2018 NBA Eastern Conference Finals to advance to the 2018 NBA Finals at TD Garden on May 27, 2018 in Boston, Massachusetts. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Maddie Meyer/Getty Images) ORG XMIT: 775163995 ORIG FILE ID: 963155026

Košarkaši Klivlend Kavalirsa igraće u finalu NBA lige četvrtu godinu zaredom, pošto su pobedom u sedmom, odlučujućem meču u TD Gardenu nad Boston Seltiksima 87:79 , slavili sa 4-3 u finalnoj seriji Istoka.

Lebron James

Izvor: Gregory Shamus Getty Images Sport

Najzaslužniji za to je najbolji igrač tima iz Ohaja Lebron Džejms, koji je pružio još jednu sjajnu partiju. Kralj je proveo svih 48 minuta na parketu i meč završio sa 35 poena, 15 skokova i devet asistencija i time odveo Kavalirse u novu borbu za titulu.

Za njega, to je osmo uzastopno finale NBA lige, u kojem će imati priliku da se bori za četvrti šampionski prsten, drugi sa Kavalirsima.

U izostanku Kevina Lava, veliku podršku Džejmsu pružio je Džef Grin sa 19 poena i osam skokova, pogodivši verovatno i ključnu trojku u finišu kojom je odbijen poslednji nalet Seltiksa.

Džej Ar Smit je dodao 12 poena i četiri skoka, Tristan Tompson je imao 10 poena i devet skokova, a Džordž Hil šest poena.

U redovima Seltiksa, kojima je ovo prvi poraz u ovogodišnjem plej-ofu na svom parketu, najbolji su bili Džejson Tejtum sa 24 poena i sedam skokova i Al Horford sa 17 poena, četiri skoka i tri asistencije. Markus Moris je dodao 14 poena i 12 skokova, a Džejlen Braun 13 poena i šest uhvaćenih lopti-

Domaći su agresivno otvorili meč, posebno motivisan od starta bio je Tejtum, i serijom 11:4 stekli ranu prednost. Na drugoj strani, očekivano, Džejms je preuzimao odgovornost i sa 12 od prvih 16 poena ekipa uspeo da vrati Kavalirse u igru i dovede ih do prvog vođstva (16:15). Međutim, u nastavku je bilo jasno da je Lebronu neophodna podrška saigrača, koju u tim trenucima nije imao, što su Seltiksi iskoristili i serijom 9:0 u poslednja dva minuta četvrtine otišli na 26:18.

Sa lošom igrom, gosti su nastavili i u uvodnim minutima drugog kvartala, kada nisu uspevali da pogode ništa – Korver je u tim trenucima šutirao za tri 0/4 – dok je kod Seltiksa Horford nastavio tamo gde je stao Tejtum i sjajnom igrom odveo svoj tim na +12 (35:23).

Klivlend je u tim trenucima izgledao izgubljeno, ali stvari su se ubrzo promenile. Probudili su se Tompson i Grin, koliko-toliko rasteretili Lebrona, koji je već do poluvremena imao dabl-dabl (17p, 10sk), i zahvaljujući njima gosti su serijom 12:2 ponovo bili u meču pred odlazak na odmor (43:39).

Seltiksi su u uvodnim minutima drugog poluvremena održavali prednost, ali su onda počeli da se muče u napadu i za kratko vreme viđen je preoket – Džejms i izuzetno raspoloženi Grin su trojkama inicirali seriju 9:0 za vođstvo Kavalirsa na tri i po minuta do kraja deonice (56:51).

Poenima Smarta i Bejnsa sa slobodnih bacanja, domaći su došli do poravnanja u finišu, da bi Lebron trojkom zatvorio deonicu i doveo tim iz Ohaja na plus tri pri ulasku u poslednjih 12 minuta.

Posle samo 13 poena u trećem kvartalu, Seltiksi su za nešto manje od dva minuta poslednjeg ubacili osam i trojkom Morisa stekli prednost 64:61. Dobar ofanzivni početak u odlučujućoj četvrtini imao je i Klivlend, Smit je bio precizan za tri, a prvi šut van linije 7.24 ubacio je i Korver za novo vođstvo 67:64.

Na šest minuta do kraja, gosti su imali 71:67, usledio je tajm-aut Bostona iz kojeg je su proizašla dva fantastična poteza Tejtuma – zakucavanje u lice Džejmsa, pa trojka preko ruke za vođstvo domaćeg tima 72:71. U tim trenucima, možda i ključnu trojku na drugoj strani pogodio je Grin, a poenima Tompsona, Klivlend je odbio nalet Bostona – 76:72.

Pri rezultatu 78:74, Seltiksi su u jednom napadu imali nekoliko pokušaja za tri poena, ali bez uspeha, na drugoj strani, Džejms je bio polovično precizan sa penala, Hil je pogodio u kontri, zatim je Lebron poentirao uz faul, pa je Klivlend u poslednji minut meča ušao sa plus 10, kad je pitanje pobednika bilo rešeno.

U velikom finalu Klivlend će igrati sa pobednikom Zapada. Odlučujući meč te serije između Hjuston Rokitsa i aktuelnih šampiona Golden Stejt Voriorsa gledajte uz direktan prenos na SK1, u noći između ponedeljka i utorka od tri časova po našem vremenu.