Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH danas su raspravljali o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o platama i naknadama u zajedničkim institucijama BiH, koji podrazumijeva ukidanje paušala i naknada poslanicima.
Poslanik Mirjana Marinković Lepić iz Naše stranke, koja je i jedan od predlagača, rekla je da je nejasno zašto se paušali dobijaju, ocjenjujući da je iznos paušala od 700 KM mjesečno previsok.
– Uštede koje bi se ostvarile mjesečno iznose 40.671 KM, a za četiri godine to je oko dva miliona KM – rekla je Lepićeva.
Lepićeva je objasnila da je BiH, osim Slovenije, zemlja sa najvišim paušalom, te da je ovo način da se pokaže odgovoran pristup prema budžetskim sredstvima i građanima, posebno sada kada se trebaju rješavati problemi sa epidemijom virusa korona.
Poslanik SNSD-a Sanja Vulić rekla je da neće podržati prijedlog jer ga smatra neprihvatljivim, te da će taj novac upotrijebiti u Republici Srpskoj.
– Bilo koja izmjena može dovesti do zloupotreba i preusmjeravanja novca, a ja ću odrediti gdje ću ga usmjeriti – poručila je Vulićeva.
Vulićeva je predložila da bude donesen zakon da su poslanici dužni da se odreknu jedne ili dvije plate, koje će uplatiti fondu ili organizaciji po svom izboru.
– Novac koji dobijamo jeste visok, ali ko se ozbiljno posveti svojoj kampanji zna jako dobro kako i na koji način uložiti novac. Јa svoj novac želim da usmjerim tamo gdje ja smatram da trebam – rekla je Vulićeva.
Poslanik HDZ-a Nikola Lovrinović rekao je da podržava uštede, ali da smatra da Savjet ministara treba da donese sveobuhvatna rješenja.
– Zagovornik sam toga da Savjet ministara uzme sve materijale i u roku, ne dužem od 60 dana, donese sveobuhvatne izmjene i dopune Zakona o platama i mogućim rješenjima za uštede – rekao je Lovrinović i dodao da je ovaj zakonski prijedlog protivustavan.
Ministar saobraćaja i komunikacija u Savjetu ministara Vojin Mitrović tražio je da Prijedlog zakona o elektronskoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektronske transakcije, čiji je predlagač Savjet ministara, bude skinut sa dnevnog reda jer su potrebne dodatne konsultacije i usaglašavanje.
– Bolje da se donese zakon koji je sveobuhvatan i sprovodiv na cijeloj teritoriji BiH – rekao je Mitrović.
Predsjedavajući Predstavničkog doma PS BiH Nebojša Radmanović nije skinuo Prijedlog sa dnevnog reda, jer je, kako je objasnio, prošao svu potrebnu proceduru i došao pred poslanike u prvom čitanju.
Niko od poslanika nije se prijavio za raspravu o ovom prijedlogu.
Foto: srna.rs
Izvor: SRNA