Dan branilaca Doboja – 2. maj obilježen je u dobojskom naselju Lipac, odakle je srpsko stanovništvo odlukom opštinskog Kriznog štaba prije 27 godina krenulo u odbranu grada i osujetilo pokušaje hrvatskih i muslimanskih vojnih i paravojnih formacija da ga okupiraju.

Član Udruženja “Branioci Doboja 2. maj 1992” Radenko Nikolić rekao je novinarima da su se svojevremeno na ovom mjestu okupili predstavnici vojnih formacija koji su odbranili grad od regularnih oružanih snaga Hrvatske – Riječki korpus, HVO-a i Zbora narodne garde, te paravojnih formacija Patriotska liga i Zelene beretke. 

Nikolić, koji je i nekadašnji komandir čete Prve ozrenske brigade, podsjetio je da je efikasnom akcijom, poštujući Ženevsku konvenciju, grad odbranjen, pri čemu je izbjegnuto granatiranje civilnih položaja ili upotreba suvišne sile. 

Nekadašnji prvi načelnik Vučijačke brigade Mirko Stojčinović podsjetio je da su u tom periodu regularne jedinice oružanih snaga Hrvatske, HVO-a i Zbora narodne garde na sjeveru Doboja zauzele naselje Johovac, blokiravši putne pravce Doboj-Brod i Doboj–Podnovlje, odsjekavši veliki dio teritorije tadašnje dobojske opštine. 

“Odsječena su bila sela Vučijak, Podnovlje, Glogovica, Trnjani, Ritešić, Majevac, Šešlije, Bukovac, Foča i Komarica”, rekao je Stojčinović. 

On podsjeća da su na istočnom dijelu Doboja u naselju Grapska bile skoncentrisane jake snage Patriotske lige i Zelenih beretki, koje su blokirale saobraćajnice i hapsile, a iste formacije držale su i 70 odsto gradskog jezgra Doboja. 

Stojčinović navodi da je nakon što su posle 2. maja srpske oružane snage preuzele kontrolu nad gradom i konsolidovale se, krenula humana i oslobodilačka akcija postepenog oslobađanja prostora od Johovca do Podnovlja, da bi već polovinom juna 1992. godine teritorija Doboja bila oslobođena, zaokružena i pod kontrolom. 

Stojčinović je istakao da se radilo o humanoj akciji, koja nije spriječila nikoga da ostane u Doboju ako to nije i želio. 

On je poručio da se mora ozbiljnije pristupiti obilježavanju manifestacije Dan branilaca Doboja – 2. maj, s obzirom na njen nemjerljiv značaj u konačnoj odbrani Republike Srpske. 

Gradonačlenik Doboja Boris Jerinić rekao je da Gradska uprava podržava aktivnosti organizacija koje su proistekle iz odbrambeno–otadžbinskog rata. 

Prema podacima dobojske Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, tokom rata u Doboju je poginulo 1.700 lica. 

Od granatiranja sa okolnih muslimanskih položaja u Doboju je poginulo 99, a ranjena 322 civila, od kojih su većina postali ratni vojni invalidi. 

Foto: www.lifthub.com

Izvor: SRNA

Prethodni članakĐoković: Ponekad se pitam da li treba da se uključim u politiku
Naredni članakIgračima Ajaksa vrtoglavo skočila cijena