Šef kluba SNSD-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH Snježana Novaković Bursać izjavila je da će poslanici te stranke podržati budžet u onakvom prijedlogu koji je dostavilo Predsjedništvo BiH, te da će se zalagati da budžet bude razmatran po hitnoj proceduri kako je Predsjedništvo i tražilo, osim ako ne dobiju neku argumentaciju zbog koje bi promijenili stav.

– Mislim da otezanje ne bi bilo dobro za druge procese u BiH. Sutra imamo pravo da kao poslanici iznesemo argumentaciju, ali ostajemo pri stavu da podržimo ono što je Predsjedništvo BiH predložilo – rekla je Bursaćeva za N1 televiziju.

Komentarišući izjave da se, ukoliko budžet ne bude usvojen, dovodi u pitanje održavanje izbora i u pomjerenom terminu, Bursaćeva je rekla da “ko hoće nađe način, a ko neće, nađe razlog”.

– Centralna izborna komisija u nelegalnom sastavu, kako je zamijenjeno nekoliko članova na nepravilan način, tako i nastavlja djelovanje na pogrešan i štetan način po vjerodostojnost demokratskih procesa. Mi iz SNSD-a se ne bojimo izbora i zagovaramo da se izbori održe u zakonskom terminu – istakla je Bursaćeva.

Ona je napomenula da tri člana CIK-a nemaju iskustvo u sprovođenju izbornog procesa što je bio jedan od zakonskih uslova, te dodala i da imaju direktne veze sa stranačkim organima što je, kako kaže, kršenje izbornog zakona.

Odgovarajući na pitanje zbog čega se nisu bunili kada je u CIK-u bio Branko Petrić kojeg su povezivali sa SNSD-om, Bursaćeva je istakla da Petrića nikada nije vidjela u blizini stranačkih organa, te da mu se spočitava nekoliko sastanaka s liderom te stranke Miloradom Dodikom.

– Dodik od 2006. godine vrši najviše funkcije u BiH. Da li je zaista nemoguće da se neko sastane u kapacitetu predsjednika CIK-a s predsjednikom Vlade, Republike Srpske ili članom Predsjedništva BiH? – upitala je Bursaćeva.

Za SDS-ovu odluku da ne podrži Mladena Grujičića kao zajedničkog kandidata za načelnika Srebrenice, Bursaćeva je istakla da je u petak, 3. jula, na sastanku dogovoreno da strankama u Srebrenici daju rok od sedam dana da se usaglase u vezi sa kandidatom i da su imali podršku potpredsjednika SDS-a.

– Ovo je zanimljivo ponašanje predsjednika SDS-a koji ima manir da zanemaruje interese Republike Srpske zarad sitnog šićara koji negdje ima – smatra Bursaćeva.

Ona je istakla da će podržati izmjene izbornog zakona u vezi sa gradom Mostarom “imajući na umu ko je stao iza tog prijedloga, te da je neophodno uraditi sve što je potrebno da se ispoštuju odluke raznih sudova i da građani Mostara izađu na izbore nakon toliko godina”.

Govoreći o epidemiji virusa korona, Bursaćeva je ocijenila da su se zdravstvene ustanove u cijeloj BiH dobro ponijele, jer nigdje nije bilo nezbrinutih slučajeva, te da su dobro pratili sve zaražene i njihove kontakte.

– Pitanje je koliko bi koštao jedan život da nismo imali respiratore. Mi nismo istražni organi i ja se zalažem da pravosudne institucije rade svoj posao – navela je Bursaćeva.

Ona je dodala da je, kada je riječ o pokretnoj bolnici, ugovor raskinut, novac vraćen i nije bilo štete, pa samim tim nema ni istrage.

– Ugovor je raskinut kad se učinilo da neće biti potrebe za njom. Lično mislim da treba imati pokretnu bolnicu, za ne daj Bože. Ta bolnica je nabavljena kada je proglašeno vanredno stanje i kada je bilo moguće vršiti javne nabavke direktnim sporazumom. Isporučilac tog objekta nije u ugovornom vremenu isporučio objekat, a zašto, o tome će biti vremena da se priča – istakla je Bursaćeva.

Govoreći o imenovanju direktora Agencije za istrage i zaštitu BiH Bursaćeva je rekla da iz SNSD-a traže samo ono što je prema raspodjeli dogovoreno između partnera koji čine vlast kako je uvijek i bilo.

– Mi smo predstavnici političke stranke koja je najveći broj glasova osvojila na opštim izborima iz Republike Srpske. Ovdje smo dvije godine u opstrukciji sprovođenja izbornih rezultata. Opstruiše nas konkretno najviše partner SDA, to nije nikakva tajna. Nama je važno da shodno rasporedu koji smo dogovorili na nivou partnera i nacionalnoj križaljci koja je oduvijek implementirana da pripadne SNSD-u – rekla je Bursaćeva.

Ona je dodala da je već godinu dana kako je konkurs završen i upitala “je li normalno i prirodno da to stoji u ladici”.

Govoreći o platama u institucijama, Bursaćeva je dodala da je njena plata 4.200 KM te da se slaže da je mnogo viša iznad prosjeka, ali da su takve plate u institucijama već 15 godina.

– Mi nismo za to da se Ustav raspakuje kako kome padne na pamet, a formiranjem Savjeta ministara stavljeno je u zakon da se plata ne može smanjivati tokom mandata. Meni politički mandat nije biti ili ne biti u mom životu, bitno je da gradimo atmosferu da je bavljenje politikom odgovoran posao – zaključila je Bursaćeva.

Foto: srna.rs

Izvor: SRNA

Prethodni članakSve mjere u Srpskoj ostaju na snazi do 20. jula (FOTO)
Naredni članakMilan Mačvan zaražen virusom korona