Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac rekao je danas da je banjalučko preduzeće “Tropik ribarstvo – ribnjak Јanj” prepoznatljivo na domaćem i inostranom tržištu jer oko 70 odsto ukupne proizvodnje ribe u BiH izvozi u zemlje EU i na tržište Cefte.

– To je impozantno i razgovarali smo kako taj posao unaprijediti, s obzirom da postoje mogućnosti daljeg proširenja kapaciteta ove firme. Postoji potreba za pregovore sa Evropskom komisijom radi povećanja kvota za izvoz ove robe u zemlje EU, a BiH izvozi oko 500 tona, što nije dovoljno. Dakle, o tome ćemo pregovarati sa Evropskom komisijom – rekao je Košarac novinarima nakon posjete pomenutom banjalučkom preduzeću.

Košarac je izrazio zadovoljstvo postojanjem plana investiranja u ovom preduzeću.

– Mislim da će naše ministarstvo, u skladu sa ovlaštenjima, učiniti sve da proizvođači iz Republike Srpske mogu da svoju robu plasiraju u EU, Ceftu i na neka druga tržišta poput Kine, Rusije, Arapskih emirata i slično, sa kojima postignemo međunarodne ugovore – rekao je Košarac i dodao da domaću preradu, radi izvoza, treba i dalje usklađivati sa međunarodnim i drugim standardima.

On kaže da će se sa Evropskom komisijom pregovarati i o izvozu druge robe iz BiH.

– Najbolji oblik zaštite domaće proizvodnje jeste mogućnost da BiH potpiše međunarodne ugovore i time omogući plasman svojih proizvoda na neka nova tržišta – naveo je Košarac.

Košarac je napomenuo da se na tom planu radi i na potpisivanju ugovora sa Rusijom, što bi omogućilo bolje spoljnotrgovinsko poslovanje domaćih kompanija koje se bave preradom ribe, ali i drugog mesa.

Direktor firme “Tropik ribarstvo – ribnjak Јanj” Zoran Tepić zahvalio je ministru Košarcu za posjetu, ovom, izvozno orijentisanom preduzeću.

– Svu proizvedenu robu i u ovim teškim vremenima, usljed pojave virusa korona, izvozimo na inostrana tržišta, čime pomažemo ekonomiju Srpske i BiH. Lider smo u proizvodnji ribe i imamo ribnjake i u Ribniku i Јezeru, a u Banjaluci je prerađujemo i plasiramo, najvećim dijelom, u zemlje regiona i EU – rekao je Tepić.

Tepić je ponovio da ova firma plasira u EU 70 odsto ukupne proizvodnje ribe u BiH, a 30 odsto na domaće tržište.

– Spremno smo dočekali probleme zbog pojave virusa i adekvatno odgovorili tom izazovu. Ipak, u aprilu smo imali najveće gubitke, odnosno 70 odsto manje prihoda u odnosu na isti mjesec lani. Pomoć od Savjeta ministara nikada nije izostajala i drago mi je što u tom smjeru idu nastojanja ministra Košarca koji nas je danas posjetio – rekao je Tepić.

“Tropik ribarstvo” je zaduženo za sektor proizvodnje i preradu ribe kao sestrinska firma u okviru preduzeća “Tropik trejd” Beograd, čija je osnovna djelatnost proizvodnja, uvoz i distribucija žive, svježe i smrznute ribe. Proizvode prodaje u Srbiji, BiH i izvozi ih na tržišta Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Rumunije, Italije i Njemačke, a na sajtu ove firme se navodi i da preko njih ide više od 70 odsto ukupnog izvoza ribe iz BiH.

Dobitnici su, između ostalog, Zlatne evropske nagrade za kvalitet u prehrambenoj industriji u Parizu.

Standard sigurnosti hrane /HACCP/ su u proizvodnju uveli 2008, a iste godine pogon za preradu ribe u Banjaluci registrovan je za izvoz ribe u EU.

Košarac će danas posjetiti i mesnu industriju “Tulumović” u Laktašima.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakZa zapošljavanje 2.200 lica obezbijeđeno gotovo 11 miliona KM
Naredni članakVlada Srpske utvrdila Nacrt programa javnih investicija