Naredna sedmica je najbitnija jer se tada može očekivati najjače ubrzanje širenja koronavirusa, dok će u petoj nedelji epidemija polako doći do vrha, izjavio je epidemiolog Predrag Kon na veb-konfereciji “Tu smo”.

Kaže i da je za sada situacija “solidna”, jer smo zahvaljujući mjerama uspjeli da za 6-7 dana usporimo virus, ali i da nam je u naredne dve nedelje potrebna gvozdena disciplina.

Konferencija “Tu smo” je prva veb-konferencija koju organizuje Forum pacijenata Srbije uz podršku lekara različitih specijalnosti, i novinara koji prate zdravstvo, sa ciljem da oboleli dobiju sve neophodne informacije o koronavirusu.

– Čekaju nas dvije teške i važne nedjelje, možda i treća gdje će stalno biti povećavanja broja pacijenata, to nisu prijatne vijesti, ali mnogo zavisi od nas i važno je da izdržimo tih par sedmica koje su najvažnij – rekao je Kon.

Epidemiolog je naveo da su stručni timovi do sada mogli da prate situaciju, odnosno tačno da znaju ko se od koga zarazio. Dodao je da u narednih 14 dana može očekivati povećanje broja obolelih, ali i smrtnih slučajeva.

– Nažalost, situacija je očekivana i takva kakva jeste. Prijetnja i dalje postoji. Veoma je važno da posebno u naredne dvije nedjelje imamo gvozdenu disciplinu – rekao je Kon.

Upitan o broju zaraženih odgovorio je da se će se posle sprovedene analize znati precizniji broj.

– Od ključne je važnosti da ne dođe do zaraze koja bi se masovnije prenijela na zdravstvene radnike. Takođe, koliko je to važno, toliko je bitno da koronavirus ne uđe u gerontološke centre, jer bi onda veliki broj starih ljudi završio na respiratorima – rekao je.

Јedno od pitanja bilo je i da li se ovakva situacija može uporediti sa onom iz 2009. godine, kada smo imali pandemijski virus gripa, a odgovor je da je ta pandemija dočekana spremno.

– Već smo bili upoznali virus, bila je Univerzijada, bilo ga je tokom ljeta i znali smo da je blag. Koronavirus nije blag ako 20 odsto daje kliničku sliku koja zahtijeva bolničko liječenje, a šest odsto je na respiratorima. Kod pandemijskog gripa, vidjeli smo da je bio blag, ali smo prošli školu – dodao je.

Dr Kon je kazao da je važno masovno testiranje, a govoreći o razlici između karantina i izolacije, objasnio je da je karantin namijenjen isključivo za zdrave ljude, prvenstveno one koji dolaze iz inostranstva.

– U njemu su potpuno zdravi ljudi, ali postoji mogućnost da će u narednih 14 dana ispoljiti neke simptome. Izolacija je nešto sasvim drugačije. Mi moramo da imamo izolaciju koja je bolnica za najlakše bolesnike, za one koji eventulano imaju vrlo lake simptome, pa ako im se stanje pogorša, da mogu da bude prebačeni u bolnicu – objasnio je dr Kon.

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS

Prethodni članakĐoković donira milion evra Srbiji za nabavku medicinske opreme
Naredni članakKošarac: Obezbijediti nesmetan transport za potrebe poljoprivrede