Posljedice zagađenja vazduha mogu biti akutne, ali je zapravo dugoročno dejstvo zagađenja ono što je mnogo opasnije i može dovesti do ozbiljnih bolesti, tvrde mnogi pulmolozi, navodeći da građani u regionu treba da koriste zaštitne nano maske i da, kada je zagađenje pojačano, smanje boravak napolju.
Neki od gradova u našoj blizini, pogotovo Sarajevo i Beograd, mjesecima se nalaze na samom vrhu ili pri vrhu svjetske liste zagađenih gradova, i Banjaluka je u jednom trenutku imala ogromno zagađenje.
O ovoj temi za naš Јutarnji program govorio je pulmolog, dr Mladena Duronjića, načelnik Klinike za plućne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske.
– Prije svega čovječanstvo uglavom živi u vještačkim tvorevinama. Porast temperature u zadnjih nekoliko decenija, a to diže vlažnost vazduha, sve su to razlozi od kojih se stvara veća zagađenost vazduha. Takođe ložišta, industrija, automobili, sve su to zagađivači – navodi Duroonjić.
On dodaje da zagađenje vazduha, najveće posljedice ostavlja na pluća, ali i srce i krvotok.
– Važna je količina čestica u zagađenom vazduhu, vrijeme koliko boravimo u takvom stanju, sve to određuje koliko zagađenost utiče na zdravlje – navodi Duronjić.
Foto: rtrs.tv
Izvor: RTRS