Srpski jezik od vremena kada ga je Vuk Stefanović Karadžić standardizovao kao književni jezik za sve Srbe, nikada kao danas nije bio tako ugrožen. Ćirilica se sve manje piše. Problem je i što je sve manji broj studenata na katedrama za srpski jezik i književnost. Lingvisti smatraju da je potrebna hitna reforma nastavnih planova i programa.

Poražavajuće je, kažu, da se srpski jezik izučava samo u osnovnoj, dok je u srednjim školama nastava 99 odsto posvećena književnosti, a na fakultetima se uči samo na društvenim smjerovima. Na kraju kao rezultat, ističu, imamo nefunkcionalnu pismenost.

Ta nepoštovanje vlastitog jezika odrazila se i na fakultet, odnosno na sve manji broj onih koji studiraju srpski jezik i književnost.

Profesori srpskog jezika su saglasni da su srpski jezik i ćirilica ugroženi. Nekada su najčešće greške učenika bile pisanje riječce „ne” uz glagole. Danas je sve češće upotreba tuđica i poštapalica, a trenutno je u trendu kod đaka izbacivanje suglasnika iz riječi.

Greške koje đaci prave u pisanju i govoru zavise od njihovog uzrasta, ali i od škole koju pohađaju od djela koja čitaju i od broja časova posvećenih pravopisu po nastavnom planu i programu. Veliki uticaj na učenike ima engleski jezik.

Najavljeno je da će do kraja godine izaći novo izdanje rječnika i pravopisa.

Rješenje vide u reformi nastavnih planova i programa. Najavili su ovu akciju zajednički vlade Srpske i Srbije. Do kraja godine očekuje se da će izaći novo izdanje i rječnika i pravopisa.

Opširnije u prilogu:

Foto: rtvdoboj.org

RTV Doboj